Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Prostata jest gruczołem o niewielkich rozmiarach, ale mimo to potrafi sprawić starszym mężczyznom wiele kłopotów. I choć problemy z prostatą są w pewnym wieku nieuniknione, to coraz więcej badań sugeruje, że duży wpływ na pojawienie się, rozwój i leczenie chorób prostaty miewa ilość spożywanego przez nas alkoholu. Problemy z prostatą zaczynają się przeważnie w okolicach 50. roku życia, ale na ich pogłębienie wpływać może niezdrowy tryb życia. W końcu nie nie trzeba być wcale lekarzem, żeby przeczuwać, że nadmierne spożywanie alkoholu oddziałuje negatywnie na narządy w naszym organizmie. Tymczasem odpowiednia dieta stanowi bardzo istotny element profilaktyki prostaty: jeżeli jesz sporo warzyw, owoców oraz pijesz duże ilości wody, to ryzyko wystąpienia u Ciebie chorób prostaty jest o wiele mniejsze niż w przypadku mężczyzn, którzy spożywają w nadmiarze alkohol wysokoprocentowy, słodzone napoje gazowane albo kawę. Szczególnie alkohol podrażnia prostatę – do tego stopnia, że spożycie napoju wysokoprocentowego przez osobę z zapaleniem gruczołu krokowego zakończyć się może ostrym zatrzymaniem moczu, wizytą w szpitalu i cewnikowaniem.

Czy alkohol zwiększa szanse wystąpienia raka prostaty?

Odpowiedź nie jest wcale taka prosta i jednoznaczna, bo opinie badaczy są na ten temat dosyć mocno podzielone. Niemniej jeżeli wierzyć artykułowi Alcohol consumption and site-specific cancer risk: a comprehensive dose–response meta-analysis zamieszczonemu 03.02.2015r. w prestiżowym czasopiśmie naukowym „British Journal of Cancer”, korelacja między dużą ilością spożywanego alkoholu a ryzykiem wystąpienia nowotworu prostaty rzeczywiście istnieje, choć jest nie do końca jasna, a ponadto najłatwiej zaobserwować ją wśród pacjentów z Ameryki Północnej. Wyniki te zdaje się potwierdzać badanie Case-control study of lifetime alcohol intake and prostate cancer risk, które w marcu 2013r. zostało opublikowane w „Cancer Causes & Control”. Autorzy ww. publikacji wskazywali w niej, że spożywanie przez całe życie alkoholu znacząco zwiększa szanse zachorowania na nowotwór prostaty (niemniej badacze podkreślali, że taka zależność występuje wyłącznie w przypadku osób, które piją piwo).

Choroby prostaty: leczenie? Lepsza profilaktyka

Leczenie chorób prostaty to jedno, ale lepiej zadbać o odpowiednią profilaktykę. W jadłospisie starszego mężczyzny powinno znaleźć się jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, nie zaszkodzi też ograniczyć jedzenia czerwonego mięsa i tłuszczu; ich miejsce zająć mogą pokarmy zawierające ryby i drób. Wielce wskazany jest też regularny i aktywny ruch na świeżym powietrzu, bo zdaniem naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego ryzyko zgonu z powodu raka gruczołu krokowego wzrasta o 18 proc. z każdym zwiększeniem obwodu w pasie o 10 cm. Utrzymując zatem prawidłową wagę, znacząco zmniejszamy ryzyko rozwoju agresywnego nowotworu i śmierci. Uwaga: jeśli przejawiamy genetyczne skłonności do łagodnego przerostu prostaty, to niewskazana jest duża aktywność, która powoduje nacisk na ten gruczoł, np. jazda na rowerze.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl