Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Schorzenia prostaty występują głównie u mężczyzn w wieku dojrzałym, ale pod żadnym pozorem nie można ich lekceważyć, gdyż potrafią one znacznie pogorszyć jakość naszego życia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego starsi mężczyźni powinni zaznajomić się z najczęściej występującymi objawami chorób prostaty, żeby w razie czego mogli się odpowiednio wcześnie zgłosić do urologa. Prostata (inne nazwy to gruczoł krokowy lub stercz) to malutki gruczoł o wielkości kasztana, umiejscowiony u podstawy pęcherza moczowego mężczyzny. Jego tylna część przylega do odbytnicy. Przez prostatę przechodzą cewka moczowa i przewody wytryskowe, będące elementem dróg nasiennych. Prostata pełni ważną funkcję w męskim życiu płciowym, bo jej zadaniem jest produkcja większości składników nasienia. Znajomość położenia i budowy anatomicznej prostaty jest o tyle ważna, że tłumaczy najczęstsze objawy towarzyszące dotykającym go chorobom – utrudnienie oddawania moczu i zaburzenia funkcji seksualnych.

Choroby prostaty: objawy

Do najczęstszych chorób prostaty zalicza się: łagodny przerost gruczołu krokowego, raka prostaty oraz zapalenie prostaty. Częstość występowania dwóch pierwszych wzrasta wraz z wiekiem, natomiast zapalenie prostaty jest niezależne od liczby lat. W przypadku leczenia chorób prostaty liczy się szybka diagnoza, ale bardzo często objawy, takie jak częstomocz czy zmniejszenie strumienia moczu, są latami lekceważone przez pacjentów. Rezultat? Chorzy trafiają pod opiekę lekarza, gdy choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium. Dlatego pamiętajmy: zaburzenia w ilości oddawanego moczu są często pierwszym powodem do niepokoju! Inne niepokojące objawy to: brak kontroli nad oddawaniem moczu, sporadyczne występowanie krwi w moczu oraz spermie, gorączka, problem z utrzymaniem erekcji, czy ból przy wypróżnianiu się. Uwaga: do lekarza trzeba się zgłosić natychmiast, gdy doszło do całkowitego zatrzymania moczu, nudności i zawrotów głowy. Objawy te oznaczają, że w wyniku przerostu prostaty mogło dojść do całkowitego zaciśnięcia cewki moczowej, zatrzymania moczu i zatrucia organizmu.

Choroby prostaty: leczenie

Nawet łagodny przerost prostaty może mieć tragiczne konsekwencje. Wizyta u lekarza jest wskazana tym bardziej, że ostre zapalenie gruczołu krokowego dość łatwo pomylić z infekcją dolnych dróg moczowych – w obu przypadkach pojawiają się bóle podbrzusza, zaburzenia funkcji seksualnych, wzmożone pieczenie i ból podczas oddawania moczu. W przypadku przewlekłego zapalenia prostaty objawy są łagodniejsze niż przy zapaleniu ostrym i występują okresowo. Jeżeli chodzi o przewlekłe zapalenie prostaty, to tę chorobę prostaty leczy się antybiotykami, zwykle przez 4-6 tygodni. Najgroźniejszą chorobą prostaty jest nowotwór. Rak gruczołu krokowego to jedna z najczęstszych odmian raka – tylko w naszym kraju choruje na niego ok. 20 na 100 tysięcy mężczyzn, choć wśród 80-latków odsetek ten rośnie do 80 na 100 tysięcy mężczyzn. Istotne znaczenie w diagnostyce ma badanie per rectum, które przeprowadza się w pozycji stojącej u pacjenta pochylonego lub leżącego na boku albo w pozycji kolanowo - łokciowej. Lekarz nakłada rękawiczki i umieszcza dobrze zwilżony palec w sąsiadującej z prostatą odbytnicy pacjenta. W ten sposób ocenia wielkość, konsystencję, symetrię i kształt powierzchni gruczołu krokowego. Badanie trwa kilka minut. Jeśli PSA jest podwyższone i gruczoł krokowy wykazuje nieprawidłowości w swojej budowie, to koniecznie będą kolejne badania.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl