Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Pojawienie się krwi w moczu zawsze jest objawem alarmującym, wymagającym szybkiego i dokładnego wyjaśnienia. Nawet jeśli krew pojawiła się w moczu zaledwie raz, nie wolno tego bagatelizować i należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który pomoże zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy.

Krwiomocz dzielimy na dwa rodzaje: makroskopowy oraz mikroskopowy. W pierwszym przypadku krew w moczu widoczna jest gołym okiem i posiada mętną, czerwonobrunatną barwę, która przypomina kolorem ciemne piwo – zmianę zabarwienia powoduje znaczna liczba erytrocytów. Krwiomocz mikroskopowy z kolei da się stwierdzić dopiero po wykonaniu badania moczu pod mikroskopem.

Skąd ten krwiomocz?

Obecność krwi w moczu może wynikać z wielu różnych przyczyn. Często ma ona związek z nowotworowymi chorobami układu moczowego i sąsiednich narządów – szczególnie u pacjentów w starszym wieku. Problem krwiomoczu może być również objawem chorób gruczołu krokowego, m.in. zapalenia prostaty oraz rozrostu gruczołu krokowego, a zatem dolegliwości, które trapią przeważnie mężczyzn po 50. roku życia. Pojawienie się krwi w moczu bywa też czasami wywołane działaniem niektórych leków, np. penicylyny, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz tych zmniejszających krzepliwość krwi.

Do innych częstych przyczyn krwiomoczu należą:

  • kamica układu moczowego (kamica nerek, moczowodu, pęcherza moczowego),

  • ostre stany zapalne dróg moczowych, m.in. zapalenia pęcherza moczowego,

  • torbiele nerek,

  • kłębuszkowe zapalenia nerek,

  • urazowe uszkodzenie układu moczowego (np. pęknięcie nerki),

  • zawał nerki,

  • intensywny wysiłek fizyczny.

Zdarza się również, że u niektórych pacjentów pacjentów krwiomocz wywołany jest obecnością ciała obcego w pęcherzu moczowym.

Poszukiwanie przyczyn krwiomoczu:

Diagnostyka krwiomoczu uzależniona jest od wieku pacjenta i podejrzewanej przyczyny. W większości przypadków obejmuje ona: posiew moczu, przesiewowe badania obrazowe (w zależności od potrzeby: USG, urografia, CT), cystouretroskopię, a w niektórych przypadkach także cytologię moczu i dodatkowe badania laboratoryjne w celu zdiagnozowania choroby układu moczowego.

Przed wizytą u lekarza warto odpowiednio przygotować się do rozmowy z nim i przypomnieć sobie przebyte w przeszłości choroby i operacje (w tym leczenie dodatkowe chemio i radioterapia), stosowane leki oraz używki, a także choroby występujące w rodzinie.

Przebadaj się!

Krew w moczu zawsze wymaga dodatkowych badań, gdyż często stanowi pierwszy i jedyny objaw poważnego zagrożenia jakim może być choroba układu moczowego. Dlatego przy krwiomoczu – nawet jednorazowym – należy zachować spokój i jak najszybciej zgłosić się na badania urologiczne, ponieważ wczesne zdiagnozowanie problemu stanowi klucz do właściwego leczenia.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl