Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Nie od dzisiaj wiadomo, że kto pyta, nie błądzi. To stare powiedzenie jest szczególnie prawdziwe w przypadku spraw związanych z naszym zdrowiem. Niestety wielu mężczyzn dalej wstydzi się pytać o dolegliwości urologiczne. Niepotrzebnie! Przykre dolegliwości nie ustąpią bowiem same, a w wielu przypadkach zwłoka może jedynie doprowadzić do dodatkowych komplikacji.

Jakie pytania najczęściej kierujemy do urologa?

1. Tydzień temu w swoim moczu zauważyłem krew, ale od tego czasu już się nie pojawiła. Czy powinienem się martwić?

Nawet jednorazowe wystąpienie krwi w moczu wymaga szybkiego poddania się badaniom urologicznym. Krwiomoczu nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować, gdyż może on sygnalizować poważną chorobę układu moczowego, np. nowotwór.

2. Czy rak prostaty jest dziedziczny?

Ryzyko zachorowania rzeczywiście rośnie w zależności od liczby krewnych pierwszego stopnia, którzy dotknięci zostali tym schorzeniem. Jeżeli ktoś z naszych najbliższych chorował lub choruje na raka prostaty, to szansa na wystąpienie tego nowotworu u nas dwukrotnie wzrasta. Pamiętajmy jednak, że podwyższone ryzyko nie oznacza jeszcze, iż choroba z całą pewnością nas dotknie.

3. Kilka lat temu wykryto u mnie guz pęcherza moczowego, ale udało mi się go pokonać. Jak często powinienem się teraz poddawać badaniom kontrolnym?

Regularna kontrola jest w takim przypadku niezwykle ważna, gdyż nawet 70 proc. przypadków nowotworów pęcherza powoduje nawroty. Przez pierwsze dwa lata od zakończenia leczenia trzeba się systematycznie badać co 3 miesiące – potem można ten okres wydłużyć do pół roku. Na uwadze należy mieć to, że tego typu obserwacja musi być prowadzona przez resztę życia chorego.

4. Moje jądra są różnej wielkości. Czy może to być objawem jakiejś choroby?

Najczęściej nie ma powodu do zmartwień, gdyż lewe jądro zawsze jest większe oraz położone niżej niż prawe. Niemniej istnieją również pewne choroby, które można rozpoznać po charakterystycznym powiększeniu jądra. Zdecydowanie najgroźniejszą z nich i najbardziej śmiertelną jest nowotwór złośliwy jądra, ale do powiększenia tego narządu może doprowadzić również jego zapalenie lub wodniak.

5. Szykuję się do pierwszej wizyty u urologa. O czym powinienem pamiętać?

Przede wszystkim trzeba mieć przy sobie swoją dotychczasową dokumentację medyczną (wypisy ze szpitali, wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych) oraz listę leków – przyjmowanych aktualnie oraz w przeszłości. Poza tym warto oczywiście zadbać o swoją higienę osobistą.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl