Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Tomografia komputerowa, urografia TK to badanie obrazowe stosowane do oceny dróg moczowych, w tym nerek, pęcherza moczowego i moczowodów, które przenoszą mocz z nerek do pęcherza moczowego.

Urografia wykorzystuje promienie rentgenowskie oraz środek kontrastowy do wygenerowania wielu obrazów wycinka obszaru w badanym ciele, w tym kości, tkanek miękkich i naczyń krwionośnych. Obrazy te są następnie przesyłane do komputera i szybko odtwarzane w bardzo szczegółowe, dwuwymiarowe obrazy.

Podczas urografii, barwnik rentgenowski (roztwór kontrastowy jodu) wstrzykuje się do żyły w ręce lub ramieniu. Barwnik przepływa do nerek, moczowodów i pęcherza moczowego, przedstawiając każdą z tych struktur.

Dlaczego stosuje się tomografię komputerową do badania układu moczowego?

Urografia służy do badania nerek, moczowodów i pęcherza moczowego. Pozwala lekarzowi zobaczyć rozmiar i kształt tych struktur, aby ustalić, czy działają one prawidłowo i poszukać jakichkolwiek objawów choroby, które mogą mieć wpływ na układ moczowy.

Lekarz może zalecić tomografię komputerową, jeśli występują objawy przedmiotowe i podmiotowe – takie jak ból w boku lub plecach lub krew w moczu (krwiomocz) – które mogą być związane z zaburzeniami układu moczowego.

Urografia może być użyty w celu zdiagnozowania stanów, które wpływają na układ moczowy, takich jak:

Ryzyko urografii

W przypadku urografii istnieje niewielkie ryzyko reakcji alergicznej po wstrzyknięciu materiału kontrastowego. Reakcje są na ogół łagodne i łatwe do opanowania za pomocą leków. Zawierają:

Pojedyncza urografia nie niesie ryzyka rozwoju wtórnego nowotworu, ale wielokrotne testy lub ekspozycje na promieniowanie mogą powodować nieznacznie zwiększone ryzyko raka w porównaniu z ogólną populacją. Jednak korzyść z dokładnej diagnozy znacznie przewyższa to ryzyko.

Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że jesteś w ciąży, poinformuj o tym lekarza przed wykonaniem tomografii komputerowej. Chociaż ryzyko dla nienarodzonego dziecka jest niewielkie, lekarz może rozważyć, czy lepiej jest poczekać, czy użyć innego testu obrazowania.

Jak się przygotować do badania urografii?

Przed urografią, poinformuj swojego lekarza, jeśli:

Aby rozszerzyć pęcherz moczowy, możesz zostać poproszony o wypicie wody przed badaniem i nie oddawanie moczu do czasu po zabiegu. Jednak w zależności od stanu pacjenta wytyczne dotyczące jedzenia i picia przed badaniem mogą się różnić.

Czego możesz się spodziewać podczas badania urografii?

Przed badaniem pracownik opieki zdrowotnej:

Przebieg badania urografii

W przypadku urografii zwykle leżysz na plecach na stole egzaminacyjnym, chociaż możesz zostać poproszony o położenie się na boku lub brzuchu. Paski i poduszki mogą być używane, aby pomóc Ci utrzymać właściwą pozycję i zachować spokój podczas badania. Możesz zostać poproszony o zmianę pozycji podczas badania.

Linia dożylna zostanie umieszczona w żyle w ręce lub ramieniu, przez którą zostanie wstrzyknięty barwnik rentgenowski. Możesz poczuć ciepłe uczucie po wstrzyknięciu barwnika, a metaliczny smak może pojawić się w Twoich ustach na minutę lub dwie. Kontrastowy materiał może na chwilę sprawić, że poczujesz się jakbyś musiał oddawać mocz.

Przed rozpoczęciem badania tabela przesunie się szybko przez skaner, aby określić prawidłową pozycję początkową skanów. Podczas badania stół będzie poruszał się powoli podczas wykonywania zdjęć. W razie potrzeby maszyna może wykonać kilka przejść.

Usłyszysz lekkie brzęczenie i kliknięcie, gdy urządzenie zrobi zdjęcia. Aby obrazy nie były rozmyte, podczas skanowania zostaniesz poproszony o wstrzymanie oddechu na kilka sekund.

Po ukończeniu badania zostaniesz poproszony, aby poczekać, aż technolog upewni się, że obrazy są wystarczająco dobrej jakości, aby umożliwić dokładną ocenę.

Po badaniu urografii

Po ukończeniu badania urografii linia dożylna jest usuwana z ramienia, a punkt wejścia jest pokryty opatrunkiem. Możesz wtedy wrócić do swoich normalnych zajęć.

Wyniki badania urografii

Urolog, który specjalizuje się w czytaniu promieni rentgenowskich (radiolog), przejrzy i zinterpretuje zdjęcia rentgenowskie z badania urografii i prześle raport do lekarza.


FAQ

Na czym polega urografia?

Urografia polega na podaniu dożylnie środka cieniującego, a następnie dokonaniu badania promieniami rentgenowskimi, co ma na celu zobrazowanie układu moczowego.

Co można jeść przed urografią?

Dwa dni przed badaniem należy unikać produktów ciężkostrawnych, a najlepiej przerzucić się na produkty półpłynne i zdecydowanie unikać owoców, oraz pokarmów, które wywołują gazy, gdyż to może zaburzyć obraz badania.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Rejestracja

Rejestracja odbywa się w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl