Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Co to jest układ moczowy i usg?

Układ moczowy jest systemem drenażowym organizmu do usuwania ubocznych produktów przemiany materii oraz dodatkowej wody. Układ moczowy obejmuje dwie nerki, dwa moczowody, pęcherz moczowy i cewkę moczową. Nerki to para organów w kształcie fasoli, każda wielkości pięści i umieszczona poniżej żeber, po jednym z każdej strony kręgosłupa, w kierunku środka pleców. Co minutę nerki człowieka filtrują około 85 gram krwi, usuwając odpady i dodatkową wodę. Odpady i dodatkowa woda stanowią 1 do 2 litrów moczu produkowanego przez dorosłego każdego dnia. Dzieci produkują mniej moczu każdego dnia; wytwarzana ilość zależy od ich wieku. Mocz wędruje z nerek w dół dwiema wąskimi rurkami zwanymi moczowodami. Mocz jest następnie przechowywany w przypominającym balon narządzie zwanym pęcherzem. Kiedy pęcherz opróżnia się, mocz wypływa z ciała przez rurkę zwaną cewką moczową na dnie pęcherza.

W medycynie usg jest ogólnym terminem dla techniki stosowanej do dostarczania zdjęć narządów wewnątrz ciała. Usg pomaga pracownikom służby zdrowia dostrzec przyczyny problemów medycznych.

Jakie problemy mogą wymagać usg układu moczowego?

Jeden objaw może mieć kilka możliwych przyczyn. Pracownik służby zdrowia może wykorzystać usg do określenia, na przykład, czy to kamień moczowy lub powiększona prostata blokują przepływ moczu. Usg może pomóc w wyjaśnieniu chorób nerek, guzów, infekcji dróg moczowych, zatrzymania moczu, małej pojemności pęcherza i refluksu moczowego – wstecznego przepływu moczu.

Jakie kroki podejmuje pracownik służby zdrowia przed wykonaniem usg?

Przed wykonaniem usg, pracownik służby zdrowia:

Kroki te pomagają lekarzowi w określeniu możliwych przyczyn problemów z układem moczowym i tego, czego należy szukać.

Na czym polega usg?

Usg wykorzystuje ultradźwięki do badania i obrazowania tkanek. Ultradźwięki wykorzystują urządzenie zwane przetwornikiem, które odbija bezpieczne, bezbolesne fale dźwiękowe z organów, tworząc obraz ich struktury. Przetwornik można przesuwać pod różnymi kątami, aby umożliwić badanie różnych narządów. Procedura jest przeprowadzana w specjalnie do tego przeznaczonym gabinecie, przychodni lub szpitalu przez specjalnie wyszkolonego technika, a zdjęcia są interpretowane przez radiologa; znieczulenie nie jest potrzebne. Obrazy mogą być wykorzystane do dostarczenia informacji, które są cenne w diagnozowaniu i leczeniu różnych chorób i stanów.

USG jamy brzusznej

Podczas usg jamy brzusznej pracownik służby zdrowia nakłada żel na brzuch i przesuwa ręczny przetwornik po skórze. Żel umożliwia łatwe przesuwanie się przetwornika i poprawia transmisję sygnałów.

Procedura jest przeprowadzana w specjalnie do tego przeznaczonym gabinecie, przychodni lub szpitalu przez specjalnie wyszkolonego technika, a zdjęcia są interpretowane przez radiologa; znieczulenie nie jest potrzebne. USG jamy brzusznej może tworzyć obrazy całego układu moczowego. Obrazy mogą wykazywać uszkodzenia lub nieprawidłowości w drogach moczowych. Ultradźwięki brzuszne są również powszechnie stosowane do robienia zdjęć płodów w łonie matki oraz jajników i macicy kobiety.

Jak przygotować się do badania usg układu moczowego?

Ogólnie rzecz biorąc, pracownik służby zdrowia będzie chciał wiedzieć, czy dana osoba jest uczulona na jakąkolwiek żywność lub leki, jest w ciąży, czy miała ostatnio choroby lub schorzenia. Osoby przechodzące badanie obrazowe powinny uważnie słuchać osoby wykonującej badania i zadawać pytania, jeśli coś nie jest zrozumiałe.

Jak szybko będą dostępne wyniki testów?

Wyniki usg można omówić z lekarzem wkrótce po teście.


FAQ

Jak wygląda usg układu moczowego?

USG układu moczowego polega na wysyłaniu do organizmu fal ultrasonograficznych, dzięki, którym powstaje obraz jam i narządów ciała. Który pozwoli na wykrycie i zlokalizowanie aberracji oraz stanów zaburzenia równowagi organizmu i narządów wewnętrznych, a w tym przypadku układu moczowego.

Co wykrywa USG układu moczowego?

Gamma chorób, które pozwala wykryć USG układu moczowego jest bardzo dużo. To między innymi zastoje moczu w nerkach czy pęcherzu, kamienie nerkowe, guzy czy torbiele. Jest to jedno z najefektywniejszych i najmniej inwazyjnych badań w urologii.

Jak się przygotować do usg pęcherza moczowego?

W przypadku USG pęcherza moczowego należy dzień wcześniej unikać ciężostrawnych pokarmów i przyjmować dietę półpłynną. Zdecydowanie odraza się picie alkoholu czy kawy. 2-3 godziny przed badaniem pacjent powinien się wypróżnić.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Rejestracja

Rejestracja odbywa się w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl