Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Litorypsja ESWL jest najczęstszą metodą leczenia kamieni nerkowych. Fale uderzeniowe spoza ciała są ukierunkowane na kamień nerkowy, powodując jego fragmentację. Kamienie są łamane na drobne kawałki.

ESWL opisuje nie-chirurgiczną technikę leczenia kamieni w nerkach lub moczowodzie za pomocą fal uderzeniowych o wysokiej energii. Kamienie są rozbijane na „pył kamienny” lub fragmenty, które są wystarczająco małe, aby przeniknąć do moczu. Jeśli pozostaną duże kawałki, można wykonać inny zabieg

Dlaczego wykonuje się ESWL?

Kamienie rozwijają w nerkach, woreczku żółciowym lub moczowodzie. Czasami kamienie są wystarczająco małe, aby opuścić ciało podczas oddawania moczu bez zauważenia. Duże kamienie mogą jednak powodować ból i blokować przepływ moczu.

Jeśli kamienie nie przejdą same, mogą uszkodzić nerki i drogi moczowe. Gdy leki nie pomagają, procedura litotrypsji może rozbić kamienie na małe kawałki, aby mogły wydostać się z moczem. ESWL może szybko i skutecznie wyeliminować uciążliwe kamienie.

ESWL wykorzystuje fale uderzeniowe do rozbijania kamieni. Podczas tej procedury chirurg użyje maszyny zwanej litotriperem, aby wycelować fale dźwiękowe bezpośrednio w kamienie przez ciało.

Fale dźwiękowe rozkładają kamienie na małe kawałki. Fale wpływają tylko na kamienie i nie zaszkodzą mięśniom, kościom ani skórze.

Do przeprowadzenia ESWL potrzebne są zdjęcia rentgenowskie i fale uderzeniowe, dlatego kobiety w ciąży bądź karmiące nie mogą poddać się zabiegowi. Osoby z zaburzeniami krwawienia, infekcjami, poważnymi nieprawidłowościami szkieletowymi lub chorobliwie otyłe, również nie są dobrymi kandydatami na ESWL. Jeśli nerki mają inne nieprawidłowości, lekarz może zdecydować, czy należy zastosować inne leczenie. Osoby posiadające rozrusznik serca, wymagana jest konsultacja kardiologa.

Przebiega ESWL

Pacjent zostaje umieszczony na stole operacyjnym. Miękka, wypełniona wodą poduszka może być umieszczona na brzuchu lub za nerkami. Korpus jest ustawiony tak, że kamień może być precyzyjnie ukierunkowany falą uderzeniową. Do zmiażdżenia kamieni potrzeba około 1-2 tysięcy fal uderzeniowych. Całkowity zabieg trwa około 45 do 60 minut.

Czasami lekarze wkładają rurkę przez pęcherz i przewlekają ją do nerki tuż przed ESWL. Rurki te (zwane stentami) są stosowane, gdy moczowód jest zablokowany, gdy istnieje ryzyko zakażenia.

Po zabiegu zazwyczaj zostawia się pacjenta na około godzinę na obserwację, a potem można wrócić do domu, jeśli wszystko pójdzie dobrze. Po zabiegu pacjent proszony jest o wypicie dużej ilości płynów, przeciśnięcie moczu przez filtr, aby przechwycić kawałki kamienia do testów. Podawane są antybiotyki i środki przeciwbólowe.

Zabieg wymaga znieczulenia. Lekarz zadecyduje czy zostanie zastosowana lekka sedacja i miejscowe lub ogólne środki znieczulające. Wybór zależy od techniki, rodzaju kamienia i pacjenta.

Ryzyko ESWL

Ryzyko przeprowadzenia ESWL obejmuje pozostawienie fragmentów kamienia o różnych rozmiarach. Czasami potrzebna jest powtórzona procedura (lub inna procedura).

ESWL może powodować uszkodzenie nerek. Kontrowersyjne pozostaje to, czy ESWL powoduje lub prowadzi do rozwoju wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy. Te możliwości są wciąż badane.

Czego pacjent może oczekiwać po zabiegu?

Czas powrotu do zdrowia jest zazwyczaj dość krótki. Po zabiegu pacjent może wstać i chodzić niemal natychmiast, wiele osób może w pełni powrócić do codziennych czynności w ciągu jednego do dwóch dni. Specjalne diety nie są wymagane, ale picie dużej ilości wody pomaga wypłukać odłamki kamienia.

Co się stanie po opuszczeniu szpitala?

Po leczeniu można zaobserwować krew w moczu i prawdopodobnie ból brzucha. Możliwe jest odczuwanie silnego, skurczowego bólu, gdy rozbite fragmenty kamienia wydostają się z ciała. Doustne leki przeciwbólowe i picie dużej ilości wody pomogą złagodzić objawy.

Czasami kamień nie jest całkowicie rozbity lub pozostają duże kawałki i mogą być potrzebne dodatkowe zabiegi.

Rzadko pojawiają się poważniejsze problemy, takie jak krwawienie w pobliżu nerek, które mogą wymagać przetoczenia krwi, uszkodzenie obszaru wokół kamienia lub kawałki kamienia blokujące przepływ moczu.

Jak skuteczna jest litotrypsja fali uderzeniowej?

W przypadku pacjentów uważanych za dobrych kandydatów do tego leczenia około 50–75% okazuje się wolnych od kamieni w ciągu trzech miesięcy od leczenia ESWL. Największe wskaźniki powodzenia wydają się występować u pacjentów z mniejszymi kamieniami (poniżej 1 cm).

A co z kamieniami w moczowodzie?

Większość małych kamieni moczowodu (o średnicy poniżej 1-5 mm) przejdzie samodzielnie. Jeśli nie przejdą, zwykle wykonywana jest kolejna interwencja. Kamienie moczowodu, które występują w pobliżu nerki, są zwykle leczone ESWL z lub bez przesuwania kamienia w lepsze miejsce. Kamienie moczowodu, które występują niżej (w pobliżu pęcherza moczowego) mogą być również leczone ESWL, ale zwykle wymagają ureteroskopii, zwłaszcza jeśli są duże (o średnicy większej niż 1 cm).

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl