Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Litorypsja ESWL jest najczęstszą metodą leczenia kamieni nerkowych. Fale uderzeniowe spoza ciała są ukierunkowane na kamień nerkowy, powodując jego fragmentację. Kamienie są łamane na drobne kawałki.

ESWL opisuje nie-chirurgiczną technikę leczenia kamieni w nerkach lub moczowodzie za pomocą fal uderzeniowych o wysokiej energii. Kamienie są rozbijane na „pył kamienny” lub fragmenty, które są wystarczająco małe, aby przeniknąć do moczu. Jeśli pozostaną duże kawałki, można wykonać inny zabieg

Dlaczego wykonuje się ESWL?

Kamienie rozwijają w nerkach, woreczku żółciowym lub moczowodzie. Czasami kamienie są wystarczająco małe, aby opuścić ciało podczas oddawania moczu bez zauważenia. Duże kamienie mogą jednak powodować ból i blokować przepływ moczu.

Jeśli kamienie nie przejdą same, mogą uszkodzić nerki i drogi moczowe. Gdy leki nie pomagają, procedura litotrypsji może rozbić kamienie na małe kawałki, aby mogły wydostać się z moczem. ESWL może szybko i skutecznie wyeliminować uciążliwe kamienie.

ESWL wykorzystuje fale uderzeniowe do rozbijania kamieni. Podczas tej procedury chirurg użyje maszyny zwanej litotriperem, aby wycelować fale dźwiękowe bezpośrednio w kamienie przez ciało.

Fale dźwiękowe rozkładają kamienie na małe kawałki. Fale wpływają tylko na kamienie i nie zaszkodzą mięśniom, kościom ani skórze.

Do przeprowadzenia ESWL potrzebne są zdjęcia rentgenowskie i fale uderzeniowe, dlatego kobiety w ciąży bądź karmiące nie mogą poddać się zabiegowi. Osoby z zaburzeniami krwawienia, infekcjami, poważnymi nieprawidłowościami szkieletowymi lub chorobliwie otyłe, również nie są dobrymi kandydatami na ESWL. Jeśli nerki mają inne nieprawidłowości, lekarz może zdecydować, czy należy zastosować inne leczenie. Osoby posiadające rozrusznik serca, wymagana jest konsultacja kardiologa.

Przebiega ESWL

Pacjent zostaje umieszczony na stole operacyjnym. Miękka, wypełniona wodą poduszka może być umieszczona na brzuchu lub za nerkami. Korpus jest ustawiony tak, że kamień może być precyzyjnie ukierunkowany falą uderzeniową. Do zmiażdżenia kamieni potrzeba około 1-2 tysięcy fal uderzeniowych. Całkowity zabieg trwa około 45 do 60 minut.

Czasami lekarze wkładają rurkę przez pęcherz i przewlekają ją do nerki tuż przed ESWL. Rurki te (zwane stentami) są stosowane, gdy moczowód jest zablokowany, gdy istnieje ryzyko zakażenia.

Po zabiegu zazwyczaj zostawia się pacjenta na około godzinę na obserwację, a potem można wrócić do domu, jeśli wszystko pójdzie dobrze. Po zabiegu pacjent proszony jest o wypicie dużej ilości płynów, przeciśnięcie moczu przez filtr, aby przechwycić kawałki kamienia do testów. Podawane są antybiotyki i środki przeciwbólowe.

Zabieg wymaga znieczulenia. Lekarz zadecyduje czy zostanie zastosowana lekka sedacja i miejscowe lub ogólne środki znieczulające. Wybór zależy od techniki, rodzaju kamienia i pacjenta.

Ryzyko ESWL

Ryzyko przeprowadzenia ESWL obejmuje pozostawienie fragmentów kamienia o różnych rozmiarach. Czasami potrzebna jest powtórzona procedura (lub inna procedura).

ESWL może powodować uszkodzenie nerek. Kontrowersyjne pozostaje to, czy ESWL powoduje lub prowadzi do rozwoju wysokiego ciśnienia krwi i cukrzycy. Te możliwości są wciąż badane.

Czego pacjent może oczekiwać po zabiegu?

Czas powrotu do zdrowia jest zazwyczaj dość krótki. Po zabiegu pacjent może wstać i chodzić niemal natychmiast, wiele osób może w pełni powrócić do codziennych czynności w ciągu jednego do dwóch dni. Specjalne diety nie są wymagane, ale picie dużej ilości wody pomaga wypłukać odłamki kamienia.

Co się stanie po opuszczeniu szpitala?

Po leczeniu można zaobserwować krew w moczu i prawdopodobnie ból brzucha. Możliwe jest odczuwanie silnego, skurczowego bólu, gdy rozbite fragmenty kamienia wydostają się z ciała. Doustne leki przeciwbólowe i picie dużej ilości wody pomogą złagodzić objawy.

Czasami kamień nie jest całkowicie rozbity lub pozostają duże kawałki i mogą być potrzebne dodatkowe zabiegi.

Rzadko pojawiają się poważniejsze problemy, takie jak krwawienie w pobliżu nerek, które mogą wymagać przetoczenia krwi, uszkodzenie obszaru wokół kamienia lub kawałki kamienia blokujące przepływ moczu.

Jak skuteczna jest litotrypsja fali uderzeniowej?

W przypadku pacjentów uważanych za dobrych kandydatów do tego leczenia około 50–75% okazuje się wolnych od kamieni w ciągu trzech miesięcy od leczenia ESWL. Największe wskaźniki powodzenia wydają się występować u pacjentów z mniejszymi kamieniami (poniżej 1 cm).

A co z kamieniami w moczowodzie?

Większość małych kamieni moczowodu (o średnicy poniżej 1-5 mm) przejdzie samodzielnie. Jeśli nie przejdą, zwykle wykonywana jest kolejna interwencja. Kamienie moczowodu, które występują w pobliżu nerki, są zwykle leczone ESWL z lub bez przesuwania kamienia w lepsze miejsce. Kamienie moczowodu, które występują niżej (w pobliżu pęcherza moczowego) mogą być również leczone ESWL, ale zwykle wymagają ureteroskopii, zwłaszcza jeśli są duże (o średnicy większej niż 1 cm).


FAQ

ESWL co oznacza?

ESWL to metoda usuwania kamieni nerkowych falą uderzeniową. Nazwa pochodzi z angielskiego Extracorporeal Shock-Wave Lithotripsy.

Jak przebiega zabieg ESWL?

Zabieg polega na rozbijaniu kamieni nerkowych falą uderzeniową, zatem odbywa się on w warunkach szpitalnych.

Ile trwa zabieg ESWL?

Zabieg ESWL trwa zazwyczaj nie dłużej niż 45 minut.

Czy ESWL boli?

Odczucia po zabiegu są niezwykle zróżnicowane. Jednak na ogół pacjenci odczuwają lekki dyskomfort podczas nasłuchiwania charakterystycznego odgłosu „gwintowania”, który ze względów psychicznych może przerodzić się w uczucie bólu.

Ile kosztuje zabieg ESWL?

Zabieg ESWL jest wykonywany przed specjalistę urologa i powinien odbywać się w szpitalu lub w prywatnej klinice. Zasadniczo, cena zabiegu waha się od 800 złotych do czasem nawet 2500 złotych gdy w grę wchodzi większa ilość zabiegów niż jeden, a także konsultacje lekarskie.

Ile zwolnienia po ESWL?

Minimalnym okresem zwolnienia jest jeden dzień po zabiegu ESWL, często jednak, ze względu na samopoczucie należy uwzględnić w grafiku kilka dni, gdyż na ogół pacjenci czują po zabiegu pewien dyskomfort psychiczny, który przeszkadza w efektywnym funkcjonowaniu.

Samopoczucie po ESWL?

Na ogół samopoczucie u pacjentów po ESWL ocenia się jako dobre lub bardzo dobre, jednakże niekiedy pacjenci odczuwają dyskomfort psychiczny i zmęczenie zabiegiem.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Rejestracja

Rejestracja odbywa się w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl