Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Kamienie układu moczowego zaczynają tworzyć się w nerkach i mogą powiększać się w moczowodzie lub pęcherzu. W zależności od tego, gdzie znajduje się kamień, można go nazwać kamieniem nerkowym, kamieniem moczowodowym lub kamieniem pęcherza moczowego. Proces powstawania kamieni nazywany jest kamicą moczową lub kamicą nerkową.

Kamienie składają się z minerałów w moczu, które tworzą kryształy. Czasami kryształy wyrastają na kamienie. Około 85% kamieni składa się z wapnia, a pozostałe składają się z różnych substancji, w tym kwasu moczowego, cystyny lub struwitu. Kamienie struwitowe – mieszanina magnezu, amonu i fosforanu – nazywane są również kamieniami infekcyjnymi, ponieważ tworzą się tylko w zakażonym moczu. Kamienie mogą tworzyć się, ponieważ mocz staje się zbyt nasycony solami.

Kamienie są bardziej powszechne wśród osób z pewnymi zaburzeniami (na przykład nadczynnością przytarczyc, odwodnieniem i kwasicą kanalików nerkowych) oraz wśród osób, których dieta jest bardzo bogata w białko pochodzenia zwierzęcego lub witaminę C lub które nie spożywają wystarczającej ilości wody lub wapnia. Ludzie, którzy mają rodzinną historię powstawania kamieni, częściej mają kamienie wapniowe i częściej je mają. Osoby, które przeszły operację utraty wagi (chirurgia bariatryczna) mogą również być narażone na zwiększone ryzyko powstawania kamienia.

Dlaczego wykonuje się laserowe kruszenie kamieni?

Kamienie, zwłaszcza małe, nie powodują żadnych objawów. Kamienie w pęcherzu mogą powodować ból w podbrzuszu. Kamienie, które blokują moczowód lub miedniczkę nerkową lub jakiekolwiek rurki drenażowe nerki, mogą powodować ból pleców lub kolkę nerkową.

Laserowe kruszenie kamieni leczy większość kamieni pęcherza i moczowodów, unikając nacięcia chirurgii otwartej, jak również przedłużonego noszenia założonego na stałe cewnika. Wykorzystuje naturalne otwory ciała do wprowadzenia lasera. Czas gojenia jest krótszy, a ryzyko infekcji jest zmniejszone.

Jak się przygotować do laserowego kruszenia kamieni?

Pacjentom poddawanym zabiegowi zaleca się przerwanie stosowania wszystkich leków rozrzedzających krew przed zabiegiem chirurgicznym takich jak asptyna, ibuprofen, witamine E. Wiele z tych leków i ich pochodnych może zmieniać funkcję płytek krwi lub zdolność krzepnięcia, a zatem może przyczyniać się do niepożądanego krwawienia podczas lub po operacji. Nie należy przerywać leczenia wyżej wymienionymi lekami bez skontaktowania się z lekarzem przepisującym lek.

Przebieg laserowego kruszenia kamieni

Chirurg wprowadza małą rurkę (cystoskop), przez cewkę moczową i do pęcherza moczowego lub moczowodów. Po zlokalizowaniu kamienia można go złapać za pomocą kosza i wyjąć z cewki moczowej. Jeśli kamień jest duży i / lub średnica cewki moczowej jest wąska, kamień jest dzielony na wiele mniejszych kawałków za pomocą lasera. Kawałki te są następnie nawadniane i usuwane z pęcherza moczowego przez cewkę moczową. W większości przypadków, aby zapewnić właściwy drenaż, cewnik moczowy pozostaje w pęcherzu po operacji przez kilka dni.

Ryzyko laserowego kruszenia kamieni

Podobnie jak w przypadku każdego poważnego zabiegu chirurgicznego, zabieg ten może powodować powikłania, choć rzadkie. Potencjalne zagrożenia i komplikacje związane z tą operacją obejmują między innymi:

Czego można się spodziewać po zabiegu chirurgicznym?

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Rejestracja

Rejestracja odbywa się w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl