Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Cystoskopia to procedura, która pozwala lekarzowi zbadać wyściółkę pęcherza moczowego i rurkę cewkę moczową. Pusta rurka (cystoskop) wyposażona w soczewkę jest wkładana do cewki moczowej i powoli wsuwana do pęcherza.

Cystoskopię można wykonać w pomieszczeniu testowym, używając miejscowo galaretki znieczulającej, aby znieczulić cewkę moczową. Lub może to być wykonane w trybie ambulatoryjnym, z sedacją. Inną opcją jest wykonanie cystoskopii w szpitalu podczas znieczulenia ogólnego.

Dlaczego stosuje się cystoskopię pęcherza?

Cystoskopia jest stosowana do diagnozowania, monitorowania i leczenia stanów wpływających na pęcherz i cewkę moczową. Twój lekarz może zalecić cystoskopię do:

Ryzyko wykonania cystoskopii pęcherza

Powikłania cystoskopii mogą obejmować:

Zadzwoń do lekarza lub udaj się do najbliższego oddziału pogotowia, jeśli doświadczysz:

Jak się przygotować do cystoskopii pęcherza?

Możesz zostać poproszony o:

Przygotuj się na uspokojenie lub znieczulenie Jeśli podczas cystoskopii otrzymasz środek uspokajający dożylny lub znieczulenie ogólne. Na badanie cystoskopii pęcherza najlepiej zabrać ze sobą bliską osobę. Po badaniu możesz czuć się niepewnie i będziesz potrzebować czasu na dojście do siebie.

Prosta cystoskopia ambulatoryjna może zająć od 5 do 15 minut. Cystoskopia wykonywana w szpitalu z sedacją lub znieczuleniem ogólnym trwa około 15 do 30 minut.

Przebieg badania cystoskopii pęcherza

Zostaniesz poproszony o opróżnienie pęcherza. Potem położysz się na stole na plecach. Prawdopodobnie będziesz ustawiony ze stopami w strzemionach, a kolana zgięte.

Możesz potrzebować środka uspokajającego lub znieczulającego. Jeśli otrzymasz środek uspokajający, poczujesz się śpiący i zrelaksowany podczas cystoskopii, ale nadal będziesz świadomy. Jeśli otrzymasz znieczulenie ogólne, nie będziesz świadomy podczas zabiegu. Oba rodzaje leków mogą być podawane dożylnie w ramieniu.

Twój lekarz wprowadzi cystoskop. Na cewkę moczową zostanie nałożona odrętwiała galareta, aby zapobiec bólowi po włożeniu cystoskopu. Po odczekaniu kilku minut na drętwienie, lekarz ostrożnie wepchnie cystoskop do cewki moczowej, używając najmniejszego możliwego zakresu.

Większe zakresy mogą być potrzebne do pobrania próbek tkanek lub przekazania narzędzi chirurgicznych do pęcherza moczowego.

Lekarz zbada cewkę moczową i pęcherz moczowy. Cystoskop ma na końcu soczewkę, która działa jak teleskop, aby powiększyć wewnętrzne powierzchnie cewki moczowej i pęcherza moczowego. Lekarz może umieścić specjalną kamerę wideo nad obiektywem, aby wyświetlać obrazy na ekranie wideo.

Twój pęcherz zostanie wypełniony sterylnym roztworem. Roztwór napełnia pęcherz i pozwala lekarzowi lepiej zajrzeć do środka. W miarę wypełniania się pęcherza możesz odczuwać potrzebę oddania moczu. Będziesz zachęcany do zrobienia tego po zakończeniu procedury.

Można pobrać próbki tkanek. Lekarz może pobrać próbki tkanek do badań laboratoryjnych lub wykonać inne procedury podczas cystoskopii.

Po cystoskopii mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak:

Możesz złagodzić pewien dyskomfort pijąc wodę. Wypłukiwanie pęcherza może zmniejszyć podrażnienia. Staraj się pić 0,5l wody co godzinę przez pierwsze dwie godziny po cystoskopii. Zadzwoń do lekarza, jeśli masz obawy po cystoskopii.

Wyniki cystoskopii pęcherza

Urolog może omówić wyniki natychmiast po zabiegu. Albo lekarz może poczekać na omówienie wyników w trakcie wizyty kontrolnej. Jeśli Twoja cystoskopia obejmowała pobranie biopsji w celu zbadania raka pęcherza moczowego, próbka ta zostanie wysłana do laboratorium. Po zakończeniu testów lekarz poinformuje Cię o wynikach.


FAQ

Co to jest cystoskopia?

Jest to zabieg urologiczny polegający u mężczyzn na wprowadzeniu przyrządu zwanego cystoskopem bezpośrednio do cewki moczowej aż do pęcherza moczowego.

Jak się przygotować do cystoskopii?

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy dokładnie umyć krocze oraz się wypróżnić.

Ile trwa cystoskopia?

Cystoskopia w warunkach laboratoryjnych/szpitalnych nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

Czy cystoskopia jest bezpieczna?

Badanie cystoskopem nie jest obarczone dużym ryzykiem, jednakże należy pamiętać, że każdy inwazyjny zabieg może wywołać powikłania.

Czy cystoskopia jest bolesna?

Cystoskopia, zwłaszcza u mężczyzn, jest wykonywana przy znieczuleniu miejscowym, zatem jedyne co może wywoływać to dyskomfort z racji inwazyjności zabiegu. Sam zabieg, bez znieczulenia jest nieprzyjemny i bolesny i zaleca się mimo wszystko stosowanie znieczulenia.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl