Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
Cystoskopia to inwazyjny zabieg endoskopowy, która pozwala lekarzowi zbadać pęcherz moczowy i cewkę  moczową. Wykonuje się go cystoskopem sztywny lub giętkim.
Cystoskopia cystoskopem sztywnym ze względu na możliwość wystąpienia powikłań i traumy powinna być wykonywana w warunkach szpitalnych.  W warunkach ambulatoryjnych wykonuje się ten zabieg jedynie przy zastosowaniu cystoskopu giętkiego.

Dlaczego stosuje się cystoskopię pęcherza?

Cystoskopia jest stosowana do diagnozowania, monitorowania i leczenia stanów wpływających na pęcherz i cewkę moczową. Twój lekarz może zalecić cystoskopię do:
 • Zbadania przyczyny objawów przedmiotowych i podmiotowych. Te objawy mogą obejmować krew w moczu, nietrzymanie moczu, nadreaktywny pęcherz moczowy i bolesne oddawanie moczu. Cystoskopia może również pomóc w ustaleniu przyczyny częstych zakażeń dróg moczowych. Jednak cystoskopia na ogół nie jest wykonywana podczas aktywnej infekcji dróg moczowych,
 • Diagnozowania choroby i stanu pęcherza moczowego. Przykłady obejmują raka pęcherza, kamienie pęcherza moczowego i zapalenie pęcherza,
 • Leczenia chorób i stanów pęcherza moczowego. Specjalne narzędzia mogą być przekazywane przez cystoskop w celu leczenia określonych schorzeń. Na przykład bardzo małe guzy pęcherza mogą zostać usunięte podczas cystoskopii,
Zdiagnozowania powiększonej prostaty. Cystoskopia może ujawnić zwężenie cewki moczowej, gdzie przechodzi przez gruczoł krokowy, wskazując na powiększoną prostatę (łagodny rozrost gruczołu krokowego).

Ryzyko wykonania cystoskopii pęcherza

Powikłania cystoskopii mogą obejmować:
 • Infekcje -rzadko cystoskopia może wprowadzać zarazki do dróg moczowych, powodując infekcję. Aby zapobiec infekcji, lekarz może przepisać antybiotyki do stosowania przed i po cystoskopii. Czynniki ryzyka rozwoju zakażenia dróg moczowych po cystoskopii obejmują zaawansowany wiek, palenie tytoniu i nietypową anatomię dróg moczowych,
 • Krwawienie - cystoskopia może spowodować krew w moczu. Poważne krwawienie występuje rzadko,
 • Ból - podczas oddawania moczu możesz odczuwać ból brzucha i uczucie pieczenia. Objawy te są na ogół łagodne i stopniowo zmniejszają się po zabiegu.
 • Oznaki i objawy poważnego powikłania.
Zadzwoń do lekarza lub udaj się do najbliższego oddziału pogotowia, jeśli doświadczysz:
 • Niezdolność do oddania moczu po cystoskopii,
 • Jaskrawoczerwonej krwi lub ciężkich skrzepów krwi w moczu,
 • Ból brzucha i nudności,
 • Dreszczy,
 • Gorączki wyższej niż 38,5 C,
 • Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, które trwa dłużej niż dwa dni.

Jak się przygotować do cystoskopii pęcherza?

Możesz zostać poproszony o:
 • Zażycie antybiotyków. Lekarz może przepisać antybiotyki, które należy przyjmować przed i po cystoskopii, zwłaszcza jeśli masz problemy z zwalczaniem zakażeń,
 • Oddanie moczu do badania. Lekarz może zamówić badanie moczu przed cystoskopią. Poczekaj, aż opróżnisz pęcherz, aż dojdziesz do spotkania na wypadek, gdybyś musiał podać próbkę moczu.
Przygotuj się na uspokojenie lub znieczulenie Jeśli podczas cystoskopii otrzymasz środek uspokajający dożylny lub znieczulenie ogólne. Na badanie cystoskopii pęcherza najlepiej zabrać ze sobą bliską osobę. Po badaniu możesz czuć się niepewnie i będziesz potrzebować czasu na dojście do siebie. Prosta cystoskopia ambulatoryjna może zająć od 5 do 15 minut. Cystoskopia wykonywana w szpitalu w znieczuleniem ogólnym trwa około 15 do 30 minut.

Przebieg badania cystoskopii pęcherza

Zostaniesz poproszony o opróżnienie pęcherza. Potem położysz się na stole na plecach. Prawdopodobnie będziesz ustawiony ze stopami w strzemionach, a kolana zgięte. Możesz potrzebować środka uspokajającego lub znieczulającego. Jeśli otrzymasz środek uspokajający, poczujesz się śpiący i zrelaksowany podczas cystoskopii, ale nadal będziesz świadomy. Jeśli otrzymasz znieczulenie ogólne, nie będziesz świadomy podczas zabiegu. Oba rodzaje leków mogą być podawane dożylnie w ramieniu. Twój lekarz wprowadzi cystoskop. Na cewkę moczową zostanie nałożona odrętwiała galareta, aby zapobiec bólowi po włożeniu cystoskopu. Po odczekaniu kilku minut na drętwienie, lekarz ostrożnie wepchnie cystoskop do cewki moczowej, używając najmniejszego możliwego zakresu. Większe zakresy mogą być potrzebne do pobrania próbek tkanek lub przekazania narzędzi chirurgicznych do pęcherza moczowego. Lekarz zbada cewkę moczową i pęcherz moczowy. Cystoskop ma na końcu soczewkę, która działa jak teleskop, aby powiększyć wewnętrzne powierzchnie cewki moczowej i pęcherza moczowego. Lekarz może umieścić specjalną kamerę wideo nad obiektywem, aby wyświetlać obrazy na ekranie wideo. Twój pęcherz zostanie wypełniony sterylnym roztworem. Roztwór napełnia pęcherz i pozwala lekarzowi lepiej zajrzeć do środka. W miarę wypełniania się pęcherza możesz odczuwać potrzebę oddania moczu. Będziesz zachęcany do zrobienia tego po zakończeniu procedury. Można pobrać próbki tkanek. Lekarz może pobrać próbki tkanek do badań laboratoryjnych lub wykonać inne procedury podczas cystoskopii. Po cystoskopii mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak:
 • Krwawienie z cewki moczowej, które może wydawać się jaskrawo różowe w moczu,
 • Uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,
 • Częstsze oddawanie moczu na następny dzień lub dwa.
Możesz złagodzić pewien dyskomfort pijąc wodę. Wypłukiwanie pęcherza może zmniejszyć podrażnienia. Staraj się pić 0,5l wody co godzinę przez pierwsze dwie godziny po cystoskopii. Zadzwoń do lekarza, jeśli masz obawy po cystoskopii.

Wyniki cystoskopii pęcherza

Urolog może omówić wyniki natychmiast po zabiegu. Albo lekarz może poczekać na omówienie wyników w trakcie wizyty kontrolnej. Jeśli Twoja cystoskopia obejmowała pobranie biopsji w celu zbadania raka pęcherza moczowego, próbka ta zostanie wysłana do laboratorium. Po zakończeniu testów lekarz poinformuje Cię o wynikach.

FAQ

Co to jest cystoskopia?

Jest to zabieg urologiczny polegający u mężczyzn na wprowadzeniu przyrządu zwanego cystoskopem bezpośrednio do cewki moczowej aż do pęcherza moczowego.

Jak się przygotować do cystoskopii?

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy dokładnie umyć krocze oraz się wypróżnić.

Ile trwa cystoskopia?

Cystoskopia w warunkach laboratoryjnych/szpitalnych nie powinna trwać dłużej niż 10 minut.

Czy cystoskopia jest bezpieczna?

Badanie cystoskopem nie jest obarczone dużym ryzykiem, jednakże należy pamiętać, że każdy inwazyjny zabieg może wywołać powikłania.

Czy cystoskopia jest bolesna?

Cystoskopia, zwłaszcza u mężczyzn, jest wykonywana przy znieczuleniu miejscowym, zatem jedyne co może wywoływać to dyskomfort z racji inwazyjności zabiegu. Sam zabieg, bez znieczulenia jest nieprzyjemny i bolesny i zaleca się mimo wszystko stosowanie znieczulenia.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Rejestracja

Rejestracja odbywa się w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl