Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Przezcewkowa terapia mikrofalowa (TUMT) jest procedurą ambulatoryjną mającą na celu leczenie objawów spowodowanych powiększoną prostatą. Zwykle stosuje się ją u mężczyzn z prostatami o małej lub średniej wielkości.

Mała antena mikrofalowa jest wkładana przez czubek penisa do cewki moczowej, aż osiągnie obszar cewki moczowej otoczony przez prostatę. Antena emituje dawkę energii mikrofalowej, która ogrzewa i niszczy nadmiar tkanki prostaty blokującej przepływ moczu.

TUMT jest jedną z kilku mało inwazyjnych opcji leczenia powiększonej prostaty, stanu zwanego łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH). Aby określić właściwe leczenie, lekarz rozważy nasilenie objawów, wszelkie inne problemy zdrowotne, które masz, oraz rozmiar i kształt prostaty.

Dlaczego stosuje się termoterapię prostaty?

TUMT pomaga zmniejszyć objawy moczowe spowodowane przez BPH, w tym:

Ryzyko termoterapii prostaty

Możliwe ryzyko TUMT może obejmować:

Jak się przygotować do termoterapii prostaty?

Żywność i leki

Kilka dni przed zabiegiem lekarz może zalecić przerwanie przyjmowania leków rozrzedzających krew – takich jak warfaryna lub klopidogrel – co zwiększa ryzyko krwawienia. Prawdopodobnie będzie przepisany antybiotyk, aby zapobiec zakażeniu dróg moczowych.

Inne środki ostrożności

Umów się na transport do domu. Tego dnia nie będziesz mógł prowadzić samochodu po zabiegu , zwłaszcza jeśli masz cewnik w pęcherzu.

Możesz nie być w stanie pracować lub wykonywać intensywnych ćwiczeń przez dwa do trzech dni po zabiegu.

Jak przebiega termoterapia prostaty?

Otrzymasz znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar prostaty. Środek znieczulający może być wprowadzony przez czubek penisa lub podany w strzale przez odbytnicę lub w obszarze między moszną a odbytem.

Możesz także mieć sedację dożylną. Dzięki sedacji dożylnej będziesz senny, ale pozostaniesz świadomy podczas zabiegu.

Podczas procedury

Lekarz włoży cewnik z anteną mikrofalową do cewki moczowej. Do odbytnicy wkładany jest termometr w celu sprawdzenia temperatury. Antena i termometr mają przymocowane balony, które utrzymują je na miejscu. Lekarz może sprawdzić umieszczenie cewnika i termometru doodbytniczego za pomocą urządzenia ultradźwiękowego.

Podczas procedury antena mikrofalowa powoduje tylko tyle ciepła, aby zniszczyć tkankę prostaty blokującą przepływ moczu, ale nie na tyle, aby uszkodzić inną tkankę. Woda krążąca wokół końcówki i boków anteny chroni cewkę moczową przed gorącem. Ale możesz odczuwać pewien upał i dyskomfort w obszarach prostaty i pęcherza.

Lekarz zapyta o poziom bólu i dostosuje leczenie, aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość ciepła, aby poprawić objawy. Podczas leczenia mikrofalami będziesz musiał pozostać tak nieruchomo, jak to możliwe. Długość czasu leczenia zależy od preferencji lekarza i rodzaju używanej maszyny do terapii mikrofalowej.

Podczas leczenia możesz odczuwać silne pragnienie oddawania moczu i odczuwać skurcze pęcherza – odczucia, które zwykle ustępują po zakończeniu leczenia.

Po procedurze

Prawdopodobnie będziesz mieć cewnik moczowy z powodu obrzęku, który blokuje przepływ moczu. Prawdopodobnie zażyjesz antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu dróg moczowych.

Możesz zauważyć:

Wyniki termoterapii prostaty

Może upłynąć kilka tygodni lub miesięcy, aby doświadczyć zauważalnej poprawy objawów ze strony układu moczowego. Twoje ciało potrzebuje czasu na rozbicie i wchłonięcie przerośniętej tkanki prostaty, która została zniszczona przez energię mikrofalową.

Po TUMT ważne jest, aby raz w roku przeprowadzić badanie odbytnicy cyfrowej w celu sprawdzenia prostaty i badania przesiewowego w kierunku raka prostaty. Jeśli zauważysz pogorszenie objawów ze strony układu moczowego, skontaktuj się z lekarzem. Niektórzy mężczyźni potrzebują ponownego leczenia.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Rejestracja

Rejestracja odbywa się w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl