Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Endoskopowe zabiegowe leczenie gruczolaka prostaty (TURP) jest operacją stosowaną w leczeniu problemów z moczem spowodowanych powiększeniem prostaty.

Połączony instrument wizualny i chirurgiczny (resektoskop) jest wprowadzany przez czubek penisa i do cewki moczowej. Prostata otacza cewkę moczową. Za pomocą resektoskopu lekarz usuwa nadmiar tkanki gruczołu krokowego, który blokuje przepływ moczu.

TURP jest ogólnie uważany za opcję dla mężczyzn z umiarkowanymi lub ciężkimi problemami z moczem, którzy nie zareagowali na leki. Tradycyjnie TURP był uważany za najskuteczniejszy sposób leczenia powiększonej prostaty.

Jednak wiele innych, mało inwazyjnych procedur staje się coraz bardziej skutecznych dzięki ulepszonym technikom i narzędziom chirurgicznym. Te minimalnie inwazyjne procedury generalnie powodują mniej komplikacji i mają szybszy okres regeneracji niż TURP. Ryzyko krwawienia jest na ogół wyższe w przypadku TURP, więc może nie być najlepszym rozwiązaniem dla niektórych mężczyzn przyjmujących leki rozrzedzające krew.

Dlaczego stosuje się endoskopowe zabiegowe leczenie gruczolaka prostaty?

TURP pomaga zmniejszyć objawy moczowe spowodowane łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH), w tym:

TURP można również wykonać w celu leczenia lub zapobiegania powikłaniom spowodowanym zablokowanym przepływem moczu, takim jak:

Ryzyko endoskopowego leczenia gruczolaka prostaty

Ryzyko związane z TURP może obejmować:

Jak się przygotować na zabieg endoskopowego leczenia gruczolaka prostaty?

Kilka dni przed zabiegiem lekarz może zalecić przerwanie przyjmowania leków zwiększających ryzyko krwawienia, w tym:

Prawdopodobnie zostanie przepisany antybiotyk, aby zapobiec zakażeniu dróg moczowych. Poproś kogoś z bliskich aby towarzyszył Ci w dniu zabiegu, ponieważ nie będziesz w stanie sam pojechać do domu po zabiegu tego dnia lub ogólnie, jeśli masz cewnik w pęcherzu.

Możesz nie być w stanie pracować lub wykonywać intensywnych ćwiczeń przez okres do sześciu tygodni po zabiegu.

Przebieg endoskopowego leczenia gruczolaka prostaty

TURP zwykle trwa od 60 do 90 minut. Przed zabiegiem otrzymasz znieczulenie ogólne – co oznacza, że będziesz nieprzytomny w trakcie zabiegu – lub znieczulenie rdzeniowe, co oznacza, że pozostaniesz przytomny. Możesz również otrzymać dawkę antybiotyków, aby zapobiec infekcji.

Podczas procedury

Resektoskop jest włożony w czubek penisa i przedłużony przez cewkę moczową i do obszaru prostaty. Twój lekarz nie będzie musiał wykonywać żadnych cięć (nacięć) na zewnątrz ciała.

Lekarz użyje resektoskopu, aby wyciąć tkankę z wnętrza gruczołu krokowego, po jednym kawałku na raz. Ponieważ małe kawałki tkanki są wycinane z wnętrza gruczołu krokowego, płyn do płukania przenosi je do pęcherza moczowego. Są usuwane pod koniec operacji.

Po zabiegu

Prawdopodobnie pozostaniesz w szpitalu przez jeden do dwóch dni.

Będziesz mieć cewnik moczowy na miejscu z powodu obrzęku, który blokuje przepływ moczu. Cewnik jest zazwyczaj pozostawiony na miejscu przez co najmniej 24 do 48 godzin, aż do zmniejszenia obrzęku i samodzielnego oddania moczu.

Po zabiegu możesz również zauważyć:

Lekarz prawdopodobnie zaleci:

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

Wyniki

TURP zazwyczaj łagodzi objawy szybko. Większość mężczyzn doświadcza znacznie silniejszego przepływu moczu w ciągu kilku dni. Czasami konieczne jest leczenie uzupełniające w celu złagodzenia objawów, zwłaszcza po upływie kilku lat.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Rejestracja

Rejestracja odbywa się w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl