Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie

Biopsja prostaty to procedura usuwania próbek podejrzanej tkanki z gruczołu krokowego. Gruczoł krokowy jest małym gruczołem w kształcie orzecha włoskiego u mężczyzn, który wytwarza płyn, który odżywia i transportuje plemniki.

Podczas biopsji gruczołu krokowego igła jest używana do pobierania próbek tkanek z gruczołu krokowego. Zabieg powinien wykonywać lekarz specjalizujący się w układzie moczowym i męskich narządach płciowych.

Urolog może zalecić biopsję gruczołu krokowego, jeśli wyniki początkowych badań, takich jak badanie krwi na antygen sterczowy (PSA) lub badanie odbytnicy cyfrowej, sugerują, że możesz mieć raka prostaty. Próbki tkanek z biopsji gruczołu krokowego są badane pod mikroskopem pod kątem nieprawidłowości komórek, które są oznaką raka prostaty. Jeśli rak jest obecny, ocenia się go, aby ustalić, jak szybko będzie się on rozwijał i określić najlepsze opcje leczenia.

Dlaczego wykonuje się biopsję prostaty?

Biopsja prostaty służy do wykrywania raka prostaty. Twój lekarz może zalecić biopsję prostaty, jeśli:

Ryzyko biopsji prostaty

Ryzyko związane z biopsją prostaty obejmuje:

Jak się przygotować do biopsji prostaty?

Aby przygotować się do biopsji prostaty:

Czego możesz się spodziewać podczas biopsji prostaty?

Próbki z biopsji prostaty można pobierać na różne sposoby. Twoja biopsja prostaty może obejmować:

Przebieg biopsji prostaty

Zostaniesz poproszony, abyś położył się na boku z kolanami podciągniętymi do piersi. Możesz zostać też poproszony o leżenie na brzuchu. Po wyczyszczeniu miejsca i zastosowaniu żelu, lekarz delikatnie włoży cienką sondę ultradźwiękową do odbytnicy.

USG transrektalne przezodbytnicze wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów prostaty. Lekarz użyje obrazów do zidentyfikowania obszaru, który musi być znieczulony zastrzykiem w celu zmniejszenia dyskomfortu związanego z biopsją. Obrazy ultradźwiękowe są również wykorzystywane do prowadzenia igły biopsyjnej prostaty na miejsce.

Gdy obszar zostanie zdrętwiały, a urządzenie do biopsji zostanie umieszczone, lekarz pobierze cienkie, cylindryczne części tkanki za pomocą igły z napędem sprężynowym. Procedura zazwyczaj powoduje bardzo krótkie nieprzyjemne odczucie za każdym razem, gdy igła obciążona sprężyną pobiera próbkę.

Lekarz może skierować podejrzany obszar na biopsję lub pobrać próbki z kilku miejsc z prostaty. Zwykle pobiera się 10 do 12 próbek tkanek. Cała procedura trwa zwykle około 10 minut.

Po procedurze

Prawdopodobnie będziesz musiał przyjąć antybiotyk przez kilka dni. Możesz również:

Zadzwoń do lekarza, jeśli masz:

Wyniki biopsji prostaty

Lekarz specjalizujący się w diagnozowaniu raka i innych nieprawidłowości tkankowych (patolog) oceni próbki biopsji prostaty. Patolog może stwierdzić, czy usunięta tkanka jest nowotworowa, a jeśli rak jest obecny, oszacować jej agresywność.

Diagnoza patologa. Ta część raportu patologicznego wymienia diagnozę patologa. Może również zawierać komentarze, na przykład, czy zalecane są inne testy.

Twój raport o patologii może zawierać:


FAQ

Czy biopsja prostaty boli?

Niedawno pojawił się nowy sposób biopsji prostaty, który nie powoduje bólu. Standardowa biopsja jednak może wywołać lekki dyskomfort u pacjenta, gdyż, jak wiadomo jest to pobranie tkanki z żywego i unerwionego narządu.

Czy biopsja prostaty jest niebezpieczna?

Ze względu na fakt, że biopsja prostaty jest bardzo inwazyjnym zabiegiem, niesie ona, jak wszystkie inne ze sobą potencjalne zagrożenia. Szczególnie wymienia się tutaj zakażenia bakteryjne czy zakażenia krwi, dlatego też tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do biopsji, aby uniknąć powikłań. Profesjonalny urolog, a także poważnie podchodzący pacjent do zabiegu skutecznie zmniejsza zagrożenia do minimum.

Czy do urologa potrzebne jest skierowanie?

Jeżeli chcemy skonsultować się ze specjalistą urologiem, niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu. Jednakże w przypadku prywatnej praktyki, którą oferuje dr Adam Michalski skierowanie jest zbędne. Wystarczy umówić się na wizytę. Największym plusem drugiego rozwiązania jest relatywnie krótki czas oczekiwania na taką wizytę.

Ile kosztuje biopsja prostaty?

Zabieg biopsji prostaty, w zależności od kliniki kosztuje od 600 do czasem ponad 1000 złotych. Ze względu na to, że w cenie możemy mieć czasem konsultacje z lekarzem i ocenę his-pat. cena może znacząco się różnić między jedną prywatną poradnią urologiczną, a drugą.

Ile trwa biopsja prostaty?

Standardowa biopsja prostaty, bez żadnych powikłań nie powinna trwać więcej niż 10 minut.

Jak przygotować się do biopsji prostaty?

  1. Na 2 godziny przed zabiegiem należy zażyć antybiotyki przeciwbakteryjne w celu dodatkowego wzmocnienia organizmu przed tak inwazyjnym zabiegiem.
  2. Należy przygotować listę zażywanych regularnie leków i przedstawić ją lekarzowi wykonującemu zabieg.
  3. Zalecane jest zjedzenie lekkiego śniadania, nie ma jednak potrzeby wykonywania zabiegu na czczo, zalecane jest unikanie substancji wspomagających trawienie np kawy.
  4. W dniu biopsji zalecane jest wypróżnienie się.

Na czym polega biopsja prostaty?

Biopsja prostaty polega na pobraniu materiału z prostaty w celu dokonania jego badania i oględzin pod kątem potencjalnych chorób i zaburzeń.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Rejestracja

Rejestracja odbywa się w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl