Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Jeden z panów zrobił ostatnio na oddziale awanturę, że on to się nie podda żadnej operacji. Nie ma mowy! Za żadne skarby! Jak się okazało, jego sprzeciw wynikał nie tyle ze strachu przed samym zabiegiem, ale faktu, że operacja wymaga wcześniejszej... depilacji miejsc intymnych. Godziło to w jego męską dumę.

Niektóre zabiegi chirurgiczne wymagają wcześniejszego usunięcia owłosienia – również w miejscach intymnych. Nie mamy się jednak czego obawiać: depilacja to bardzo standardowa procedura i jeden z elementów przygotowania pola operacyjnego, jak kąpiel czy dezynfekcja. Niemniej warto mieć na uwadze, że według aktualnych zaleceń CDC (Center for Disease Control) i AORN (Association of Operating Room Nurses) nie należy usuwać owłosienia z pola operacyjnego, chyba że utrudnia ono przeprowadzenie operacji.

Strzyżenie jest lepsze niż golenie?

Obecnie preferowaną metodą usuwania owłosienia w obrębie pola operacyjnego jest strzyżenie za pomocą specjalnych strzygarek chirurgicznych. Badania naukowe wykazały bowiem, że usuwanie owłosienia przy pomocy tradycyjnych maszynek do golenia zawsze prowadzi do uszkodzeń skóry. Najczęściej są to mikrourazy, widoczne jedynie pod mikroskopem, przez co mogą się wydawać nieszkodliwe, ale nim bardziej mylnego – nawet najmniejsze uszkodzenie, zadrapanie czy skaleczenie skóry może prowadzić do zakażenia! Oznacza to dłuższy czas powrotu do zdrowia oraz wyższe koszty leczenia. Oprócz golenia odradza się również stosowanie środków do depilacji, gdyż w niektórych przypadkach powodują one reakcję uczuleniową.

Uwaga: nie każde badanie potwierdza wyraźną wyższość strzygarki nad ostrzem. Dr Ethan Daniel Grober z Women's College Hospital w Toronto uważa, że metoda depilacji pola operacyjnego nie ma aż takiego wpływu na liczbę pooperacyjnych infekcji u mężczyzn, którzy poddali się chirurgi płciowej. Dr Grober przebadał grupę 215 takich pacjentów – u 107 usunięto owłosienie za pomocą strzygarek, a 108 ogolono maszynką. Zarówno w jednej, jak i drugiej grupie infekcja wystąpiła u dwóch mężczyzn.

Kiedy najlepiej ogolić miejsce intymne?

Według najnowszych badań golenie powinno odbywać się bezpośrednio przed zabiegiem urologicznym. Usuwanie owłosienia dzień przed planowaną operacją może bowiem zwiększać ryzyko infekcji z powodu mikrourazów. Zdaniem ekspertów najmniejsze ryzyko zakażenia okolicy planowanego cięcia występuje wówczas, gdy czas między goleniem a rozpoczęciem operacji wynosi nie więcej niż dwie godziny. Sam sposób golenia również ma znaczenie. Badania pokazują, że największe ryzyko zakażenia okolicy planowanego cięcia chirurgicznego występuje po goleniu mechanicznym (2,5%), a mniejsze po goleniu elektrycznym (1,4%). Dla porównania ryzyko zakażenia w przypadku operacji bez golenia wynosi 0,9%.

Źródło: Pre-operative Hair Removal: A Literature Review. • Grober ED., Domes T., Fanipour M., Copp JE. Preoperative hair removal on the male genitalia: clippers vs. razors.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl