Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Jeżeli wierzyć rozmaitym statystykom, to problemy z przedwczesnym wytryskiem dotykają nawet jednego na czterech mężczyzn. Niestety do lekarza zgłasza się jedynie co dziesiąty z nich – wszystko z powodu wstydu. Tymczasem zaburzenia tego typu mogą dotknąć każdego aktywnego seksualnie mężczyznę! Skąd właściwie bierze się przedwczesny wytrysk? Przyczyny tego zjawiska mogą być różne, ale najczęściej problem ten ma podłoże psychologiczne. Przedwczesny wytrysk to bez wątpienia najczęściej spotykane zaburzenie seksualne u mężczyzn. Szacuje się, że w samej tylko Polsce zmaga się z nim co trzeci pan. Problem ten dotyka najczęściej młodych mężczyzn, którzy dopiero co podejmują aktywność seksualną (kontrola nad wytryskiem przychodzi wraz z doświadczeniem). Generalnie o zjawisku przedwczesnego wytrysku mówimy w sytuacji, gdy mężczyzna nie panuje nad wytryskiem nasienia, a do ejakulacji dochodzi w trakcie pieszczot wstępnych, przed penetracją członka do pochwy albo po kilku lub kilkunastu ruchach frykcyjnych w pochwie. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że z naukowego punktu widzenia nie istnieje żaden określony czas trwania stosunku. Dlatego problem pojawia się jedynie wówczas, gdy przedwczesny wytrysk uniemożliwia parze uzyskanie satysfakcji ze zbliżenia.

Przedwczesny wytrysk - przyczyny psychiczne

Dyskomfort zazwyczaj wynika z faktu, że przy przedwczesnym wytrysku nie dajemy drugiej stronie wystarczająco dużo czasu na zaspokojenie swoich potrzeb. Pojawia się zatem uczucie wstydu i obniżona samoocena, bo przecież według mediów prawdziwy mężczyzna „może zawsze i długo”. Brak pełnej satysfakcji seksualnej wywołuje frustrację, zakłopotanie i prowadzi do unikania kontaktów płciowych. Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku? Problem ten może mieć wiele źródeł, ale niejednokrotnie rodzi się w głowie. Do czynników psychicznych, które wpływają na brak kontroli nad ejakulacją, należą m.in.:
  • brak wcześniejszych kontaktów seksualnych,
  • lęk przed oceną sprawności seksualnej i niezaspokojeniem partnerki,
  • nieprzyjemne doświadczenia z przeszłości,
  • zmiany anatomiczne członka np. krótkie wędzidełko,
  • przemęczenie i stres,
  • problemy rodzinne lub zawodowe.
Przedwczesna ejakulacja może wystąpić również po długim okresie abstynencji seksualnej.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny fizyczne

W zdecydowanej większości przypadków za problemy ze zbyt wczesnym wytryskiem odpowiada psychika, niemniej zdarza się, że nasze kłopoty mają podłoże medyczne. Do przyczyn medycznych powodujących przedwczesny wytrysk zaliczamy między innymi: urazy kręgosłupa, zapalenie cewki moczowej, choroby nerek, cukrzycę czy stosowanie leków o działaniu pobudzającym. W diagnostyce przedwczesnego wytrysku dużą rolę odgrywają badania gruczołu prostaty, bo przerost stercza niejednokrotnie jest źródłem problemów z ejakulacją. Przedwczesny wytrysk to sprawa wstydliwa, ale omijanie tego tematu z partnerem seksualnym może jedynie pogorszyć sprawę. Dlatego zaleca się szczere rozmowy oraz treningi mające na celu opóźnienie wytrysku, a w przypadku kłopotów o podłożu medycznym należy udać się na konsultację u specjalisty.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl