Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Guz pęcherza moczowego. Każdego dnia podobną diagnozę słyszy aż 16 Polaków. Ich jakość życia drastycznie się obniża, a samo leczenie jest przewlekłe i wyjątkowo trudne. Szanse na przeżycie? Połowa osób, u których wykryto guz pęcherza moczowego, umiera w ciągu 5 lat od diagnozy. Dlatego kluczową rolę odgrywa jak najwcześniejsze rozpoznawanie choroby. Na początku guz pęcherza moczowego rozwija się powierzchownie, ale później wrasta głęboko w ścianę pęcherza moczowego. Najczęstszym objawem tego nowotworu jest bezbolesne krwawienie z moczem, czyli tzw. krwiomocz. Niestety wiele objawów związanych z guzem pęcherza moczowego towarzyszy również innym, częściej spotykanym chorobom dróg moczowych. Nowotwór ten potrafi też naśladować objawy zapalenia: częste i bolesne oddawanie moczu, ból, pieczenie, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. W przypadku guza pęcherza moczowego o dużym stopniu zaawansowania mogą wystąpić różne objawy związane z miejscowym postępem choroby, np. ból w podbrzuszu, trudności w oddawaniu moczu, bóle okolicy lędźwiowej będące konsekwencją w utrudnienia odpływu moczu, bezmocz. Wielu z tych nieprzyjemności dałoby się uniknąć dzięki wczesnej diagnozie. Dlatego kluczową sprawą jest edukacja społeczeństwa na temat tej choroby.

Kto jest najbardziej narażony?

Rak pęcherza moczowego jest jednym z częstszych nowotworów występujących u osób starszych – w większości przypadków jest rozpoznawany po 55. roku życia. Badać powinni się przede wszystkim mężczyźni, bo w ich przypadku szansa na wystąpienie guza pęcherza moczowego jest czterokrotnie większa niż u kobiet. Ponadto ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego jest trzykrotnie większe u palaczy tytoniu. Dzieje się tak, bo duża część substancji rakotwórczych wydziela się przez nerki i kumuluje w pęcherzu wraz z moczem. Substancje te mają więc czas, żeby zadziałać na ściany pęcherza. Należy pamiętać również, że niektóre substancje chemiczne potrafią zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu pęcherza moczowego. Dlatego w pierwszej kolejności powinny badać się osoby, które pracują w przemyśle skórzanym, gumowym, tekstylnym, metalowym, naftowym lub mają w swojej pracy bezpośredni kontakt z barwnikami.

Guz pęcherza moczowego: jak uniknąć?

Edukacja w zakresie profilaktyki raka pęcherza moczowego obejmuje kilka żelaznych zasad, o których zawsze należy pamiętać, jeżeli chcemy się cieszyć dłuższym, bardziej komfortowym życiem. Przede wszystkim warto wystrzegać się tytoniu, unikać nadwagi i otyłości, dbać o właściwą dietę oraz uprawiać aktywność fizyczną. Dzięki temu szanse na wystąpienie u nas guza pęcherza moczowego zmaleją. Uwaga: wyleczenie nowotworu to jedno, ale trzeba pamiętać o systematycznej kontroli po leczeniu. Należy wykonywać ją co 3 miesiące przez pierwsze dwa lata, a następnie co 6 miesięcy przez kolejne 3 lata. Za wyleczonych uznaje się tych chorych, u których w toku pięcioletniej obserwacji nie wykryto nawrotu raka. Pamiętajmy, że w przypadku raka pęcherza nawroty z progresją są możliwe do końca życia chorego, więc obserwację prowadzi się przez całe życie pacjenta.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl