Infekcje podczas wakacji

12 czerwca 2015

Zbliża się okres wakacyjny, a więc czas beztroskiego plażowania i zażywania kąpieli. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przyjemna wizyta nad jeziorem lub rodzinna wyprawa na basen może mieć nieprzyjemny finał w postaci infekcji intymnych. Na szczęście da się tego uniknąć – wystarczy zastosować kilka środków zapobiegawczych.

Publiczna plaża jest miejscem, w którym łatwo nabawić się infekcji, ale jest to możliwe również na basenie. Woda jest tam co prawda stale oczyszczana i dezynfekowana, ale daleko jej do stanu idealnej czystości – nie jest to możliwe przy ciągłej rotacji ludzi; szczególnie latem, gdy z basenów korzystają prawdziwe tłumy, które zostawiają po sobie m. in. złuszczone naskórki, pot czy ślinę. Nic dziwnego zatem, że w takich warunkach doskonale odnajdują się szkodliwe drobnoustroje.

Co można złapać?

Rzęsistek i chlamydie uwielbiają wilgoć. Zakażenie tym pierwszym można rozpoznać po swędzeniu/pieczeniu stref intymnych oraz nietypowych upławach. Objawami zakażenia chlamydiami są z kolei m.in. ból przy oddawaniu moczu, zapalenie spojówek czy zapalenie gardła. Równie nieprzyjemne konsekwencje ma escherichia coli, która może wywołać u nieszczęśliwych pływaków zapalenie pęcherza.

Jak zapobiec infekcji?

Zastosowanie się do poniższych porad pozwoli na uniknięcie infekcji i dalsze cieszenie się wakacjami:
1) Po wyjściu z wody przede wszystkim dokładnie umyj się pod prysznicem.
2) Po kąpieli przebierz się w suchy kostium – przebywanie w mokrym pogłębia wychłodzenie dolnych partii ciała. Przed założeniem suchych rzeczy warto umyć krocze żelem do higieny intymnej.
3) Po wyjściu z basenu dobrze jest opróżnić swój pęcherz, gdyż mocz wypłucze drobnoustroje z cewki.
4) Wystrzegaj się siadania na brzegu basenu, bo może tam być znacznie więcej drobnoustrojów niż w wodzie. Siadanie na zimnych powierzchniach może poza tym doprowadzić do infekcji dróg moczowych.
5) Kobiety powinny używać tamponów tylko podczas miesiączki; obtarcia błony śluzowej pochwy sprzyjają zakażeniom. Tampony należy zmieniać po każdym wyjściu z wody.
6) Podczas pobytu na plaży/basenie pij wodę z cytryną, sokiem z cytrusów lub żurawin, bo zakwaszają one mocz, a kwaśne środowisko nie sprzyja drobnoustrojom.
7) Na plażę lub basen zabieraj dwa ręczniki – jeden do leżenia, a drugi do wycierania się po wyjściu z wody. Nie korzystaj z ręczników innych osób!

Pamiętaj: jeżeli mimo wszystko w jakiś sposób doszło do zakażenia, nie bój się udać do lekarza specjalisty, który rozpozna infekcję i przypisze odpowiednie leki.