Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Zachorowalność mężczyzn na raka prostaty w naszym kraju szybko wzrasta; tylko w ciągu trzech dekad liczba zachorowań powiększyła się prawie 5-krotnie! Obecnie rak gruczołu krokowego stanowi drugi najczęściej występujący u mężczyzn nowotwór, ustępując jedynie rakowi płuc. Czemu gruczoł wielkości orzecha włoskiego sprawia tyle problemów? I jak wygląda leczenie chorób prostaty? W przypadku zdrowego dorosłego mężczyzny gruczoł krokowy waży około 20g, a swoją wielkością przypomina orzecha włoskiego. Problem w tym, że ok. 45-50 roku życia w męskim organizmie zaczynają zachodzić zmiany hormonalne – w ich efekcie gruczoł krokowy zaczyna się ponownie powiększać, osiągając niekiedy wielkość cytryny lub pomarańczy. I o ile samo zwiększanie się prostaty u panów w średnim wieku to zupełnie normalny, nieuchronny proces (na prostatę choruje połowa mężczyzn po 50 roku życia i aż 75 proc. po osiemdziesiątce!), to nie u każdego mężczyzny przebiega on z takim samym nasileniem; w większości przypadków proces ten zachodzi na tyle wolno, że panowie w ogóle nie zdają sobie z niego sprawy aż do momentu wystąpienia kłopotów z oddawaniem moczu. Gorzej, jeżeli nawet wtedy dalej ignorują problem, bo przerost prostaty może się z czasem przerodzić w raka stercza.

Wczesna diagnostyka a leczenie chorób prostaty

Nie od dziś wiadomo, że im szybciej wykryjemy nowotwór, tym łatwiej go pokonać. Niestety w Polsce nadal bardzo ciężko namówić panów, szczególnie tych, którzy ukończyli 60. rok życia, do regularnego poddawania się badaniom diagnostycznym. Tymczasem wystarczy zaledwie jedno badanie per rectum (palcem przez kiszkę stolcową) oraz test PSA (badanie krwi, które ma określić poziom białka produkowanego przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego), żeby mężczyzna miał pewność, że nowotwór prostaty póki co mu nie grozi. Uwaga: przed badaniem PSA musi upłynąć przynajmniej 48 godzin od badania per rectum, gdyż wszelkie manipulacje w okolicy gruczołu wpływają na podwyższenie wyniku antygenu. Generalnie pomiar stężenia PSA nie jest do końca miarodajny, a ponad połowa mężczyzn z podwyższonym poziomem PSA ma zdrowy gruczoł krokowy.

Leczenie chorób prostaty: nie trać nadziei!

Wykryto u Ciebie raka prostaty? Diagnoza, szczególnie wczesna, nie jest równoznaczna z otrzymaniem wyroku. Co prawda odsetek pięcioletnich przeżyć wśród mężczyzn cierpiących na raka prostaty nadal jest w naszym kraju niższy niż w Europie Zachodniej, niemniej trzeba mieć na uwadze, że przeżycia 5-letnie wśród pacjentów z nowotworami gruczołu krokowego w ciągu pierwszej dekady XXI znacząco się poprawiły: z 65,2% do 76,4%! Klucz do wyleczenia stanowi odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza. Dlatego niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, jeżeli tylko zaobserwujesz u siebie typowe dla chorób prostaty objawy:
  • potrzebę częstszego korzystania z toalety (także w nocy),
  • wystąpienie krwiomoczu,
  • uczucie ciągłego parcia na pęcherz,
  • niezdolność do jego całkowitego opróżnienia i dłuższy czas potrzebny na to,
  • szczególnie niepokojące jest całkowite zatrzymanie moczu.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl