Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Nietrzymanie moczu - utrata kontroli nad pęcherzem - jest częstym i często kłopotliwym problemem. Stopień nasilenia waha się od sporadycznie wyciekającego moczu, gdy kaszlesz lub kichasz, aż masz ochotę oddać mocz, który jest tak nagły i silny, że nie zdążysz dostać się do toalety na czas. Chociaż pojawia się częściej, gdy ludzie się starzeją, nietrzymanie moczu nie jest nieuniknioną konsekwencją starzenia się. Jeśli nietrzymanie moczu wpływa na codzienne czynności, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Dla większości ludzi proste zmiany stylu życia lub leczenie mogą złagodzić dyskomfort lub zatrzymać nietrzymanie moczu.

Objawy nietrzymania moczu

Wiele osób doświadcza sporadycznych, niewielkich wycieków moczu. Inne mogą częściej tracić małe lub umiarkowane ilości moczu. Typy nietrzymania moczu obejmują:
  • Wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mocz przecieka, gdy wywierasz nacisk na pęcherz, kaszląc, kichając, śmiejąc się, ćwicząc lub podnosząc coś ciężkiego.
  • Pilne nietrzymanie moczu. Masz nagłą, intensywną potrzebę oddania moczu, po której następuje mimowolna utrata moczu. Może być konieczne częste oddawanie moczu, w tym przez całą noc. Nietrzymanie moczu z parcia może być spowodowane niewielkim schorzeniem, takim jak infekcja lub cięższym stanem, takim jak zaburzenie neurologiczne lub cukrzyca.
  • Przelewowe nietrzymanie moczu. Doświadczasz częstego lub ciągłego ściekania moczu z powodu pęcherza, który nie opróżnia się całkowicie.
  • Nietrzymanie funkcjonalne. Upośledzenie fizyczne lub umysłowe uniemożliwia dotarcie do toalety na czas. Na przykład, jeśli masz ciężkie zapalenie stawów, możesz nie być w stanie wystarczająco szybko rozpiąć spodni.
  • Mieszane nietrzymanie moczu. Doświadczasz więcej niż jednego rodzaju nietrzymania moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu nie jest chorobą, to objaw. Może to być spowodowane codziennymi nawykami, podstawowymi chorobami lub problemami fizycznymi. Dokładna ocena przeprowadzona przez lekarza może pomóc ustalić, co kryje się za Twoim nietrzymaniem moczu.
  • Niektóre napoje, pokarmy i leki mogą działać jako leki moczopędne - stymulując pęcherz moczowy i zwiększając objętość moczu.
  • Duże dawki witaminy C. Nietrzymanie moczu może być również spowodowane stanem medycznym łatwo uleczalnym
  • Zaparcie. Odbytnica znajduje się w pobliżu pęcherza moczowego i dzieli wiele takich samych nerwów. Twardy, zagęszczony stolec w odbytnicy powoduje nadmierną aktywność tych nerwów i zwiększenie częstości oddawania moczu.
  • Ciąża. Zmiany hormonalne i zwiększona waga płodu mogą prowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu.
  • Poród. Poród przez pochwę może osłabić mięśnie potrzebne do kontroli pęcherza, a także uszkodzić nerwy pęcherza i tkankę podtrzymującą, prowadząc do upuszczenia (wypadnięcia) dna miednicy.
  • Zmiany z wiekiem. Starzenie się mięśnia pęcherza moczowego może zmniejszyć zdolność pęcherza do przechowywania moczu. Ponadto mimowolne skurcze pęcherza stają się częstsze w miarę starzenia się.
  • Klimakterium. Po menopauzie kobiety produkują mniej estrogenu, hormonu, który pomaga utrzymać zdrową wyściółkę pęcherza i cewki moczowej. Pogorszenie tych tkanek może pogorszyć nietrzymanie moczu.
  • Usunięcie macicy. U kobiet pęcherz i macica są podtrzymywane przez wiele tych samych mięśni i więzadeł. Każda operacja obejmująca układ rozrodczy kobiety, w tym usunięcie macicy, może uszkodzić podtrzymujące mięśnie dna miednicy, co może prowadzić do nietrzymania moczu.
  • Powiększona prostata. Szczególnie u starszych mężczyzn nietrzymanie moczu często wynika z powiększenia gruczołu krokowego, stanu zwanego łagodnym przerostem gruczołu krokowego.
  • Rak prostaty. U mężczyzn wysiłkowe nietrzymanie moczu lub nagłe nietrzymanie moczu może być związane z nieleczonym rakiem prostaty. Częściej jednak nietrzymanie moczu jest efektem ubocznym leczenia raka prostaty.
  • Przeszkoda. Guz w dowolnym miejscu wzdłuż dróg moczowych może blokować normalny przepływ moczu, prowadząc do nietrzymania moczu. Kamienie moczowe - twarde, przypominające kamień masy tworzące się w pęcherzu - czasami powodują wyciek moczu.
  • Zaburzenia neurologiczne. Stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, udar mózgu, guz mózgu lub uraz kręgosłupa mogą zakłócać sygnały nerwowe związane z kontrolą pęcherza, powodując nietrzymanie moczu.
Komplikacje przewlekłego nietrzymania moczu obejmują:
  • Problemy skórne. Wysypka, infekcje skóry i rany mogą rozwijać się z ciągle mokrej skóry.
  • Infekcje dróg moczowych. Nietrzymanie moczu zwiększa ryzyko powtarzających się zakażeń układu moczowego.
  • Wpływ na życie osobiste. Nietrzymanie moczu może wpływać na relacje społeczne, zawodowe i osobiste.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl