Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Nietrzymanie moczu stanowi nadal mocno wstydliwy problem i wiele osób nie chce o nim mówić. A szkoda, bo to jeden z najczęściej występujących problemów natury medycznej. Według danych kłopoty z nietrzymaniem moczu dotykają ok. 10–15% każdego społeczeństwa – w samej tylko Polsce oznacza to aż 4 milionów osób! Szczególnie podatne są kobiety po porodach i w okresie menopauzalnym, ale narażeni są wszyscy. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu u mężczyzn? Nietrzymanie moczu to nadal temat tabu, ale nie wolno go skrywać. O powszechności problemu najdobitniej świadczy fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sklasyfikowała nietrzymanie moczu jako chorobę społeczną. Czym jest choroba społeczna? To przewlekłe, trudne do wyleczenia, wymagające regularnej opieki lekarskiej i szeroko rozpowszechnione schorzenie, które utrudnia chorym wykonywanie podstawowych zadań życiowych. Najczęściej nietrzymanie moczu dotyczy kobiet – schorzenie to dotyka około 30% pań przed okresem menopauzy i do 60% po tym okresie. Skala problemu jest ogromna, o czym najlepiej świadczy to, że więcej pań choruje na nietrzymanie moczu niż cukrzycę, depresję czy nadciśnienie tętnicze! U mężczyzn nietrzymanie moczu zdarza się zdecydowanie rzadziej – panowie stanowią zaledwie 25% wszystkich chorych. Warto zauważyć, że statystyki nie są dokładne, bo sporo osób początkowo bagatelizuje problem i stara się samodzielnie z nim poradzić, traktując nietrzymanie moczu jako naturalny proces starzenia się.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn?

Nietrzymanie moczu może charakteryzować się różnym stopniem nasilenia objawów – od popuszczania pojedynczych kropli moczu przy kaszlnięciu, kichaniu albo zbyt gwałtownym ruchu poprzez gubienie moczu w trakcie siedzenia czy chodzenia aż po niemożność utrzymania moczu przy wypełnionym pęcherzu. Nietrzymanie moczu u mężczyzn może mieć różne przyczyny. Często decydują o tym czynniki genetyczne; większe prawdopodobieństwo zachorowania dotyczy osób, których matki albo/i babcie cierpiały na NTM. Badania pokazują również, że nietrzymanie moczu częściej dotyka osoby otyłe niż te o normalnej budowie ciała. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości rośnie wraz z wiekiem – u mężczyzn ma to związek z przerostem prostaty (przeczytaj jak zadbać o prostatę). Do innych przyczyn wystąpienia NTM należą: infekcje dróg moczowych, przewlekłe zaparcia, czynniki neurologiczne (stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona), osłabienie mięśni ścian pęcherza moczowego oraz mięśni wspomagających wydalanie moczu, nadreaktywność wypieracza pęcherza moczowego oraz niektóre leki (inhibitory ACE, alfa blokery, leki przeciwbólowe czy antydepresanty).

Jak leczyć nietrzymanie moczu u mężczyzn?

Na sam początek warto ograniczyć ilość spożywanych płynów. Pomocne w zmniejszaniu nasilenia dolegliwości może być zaprzestanie spożywania alkoholu oraz kofeiny zawartej w herbacie, kawie czy coca-coli. Do swojej diety warto włączyć diety produkty spożywcze bogate w błonnik, co pozwoli uniknąć zaparć. W redukcji objawów pomagają również proste ćwiczenia oraz leki, choć leczenie farmakologiczne, ze względu na działania uboczne (nudności, przyrost masy ciała, zaburzenia snu i nastroju), bywa często uciążliwe, co sprawia, że wiele osób zniechęca się i w końcu rezygnuje z terapii.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl