Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Lato jest okresem, w którym szczególnie mocno warto zadbać o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu, który potrzebuje wówczas dodatkowych ilości wody. Mało kto wie, że spożywanie niektórych płynów może także pomóc w walce z pewnymi chorobami układu moczowego, a w szczególności z zapaleniem pęcherza moczowego. Picie podczas upałów dużych ilości płynów jest istotne, gdyż nasz organizm bardzo szybko traci wówczas wodę oraz elektrolity i sole mineralne. Zwiększenie ilości przyjmowanych płynów przyczynia się również do częstszego oddawania moczu, a to z kolei sprzyja mechanicznemu wypłakiwaniu patogenów z dróg moczowych, co pozwala zapobiec niektórym chorobom układu moczowego.

Częste picie a zapalenie pęcherza moczowego

Częste spożywanie płynów odgrywa ważną rolę w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, gdyż pomaga wypłukiwać bakterie z pęcherza moczowego i dróg moczowych. Ile płynów należy zatem spożyć w ciągu doby? Zakłada się, że odpowiednią ilością jest 30ml na każdy posiadany kilogram masy ciała, ale zapotrzebowanie na wodę zależy od naszej diety, aktywności fizycznej oraz temperatury otoczenia. Istotna jest nie tylko ilość spożywanych płynów, ale również ich odpowiednia jakość. W trakcie walki z infekcją dróg moczowych należy wykluczyć z diety sztucznie koloryzowane i słodzone napoje, gdyż niepotrzebnie obciążają one pracę nerek. Organizm najlepiej wchłania niskozmineralizowaną lub przegotowaną wodę, rozcieńczone soki owocowe oraz herbatę: najlepiej zieloną lub ziołową, byle bez szkodliwego cukru; mocna herbata – podobnie jak zresztą kawa – w nadmiarze sprzyja odwodnieniu. Przy zapaleniu pęcherza warto pić również świeże soki z pomarańczy lub grejpfruta oraz wodę z dodatkiem cytryny, gdyż owoce te zawierają witaminę C, która ma działanie przeciwzapalne, poprawia odporność organizmu, zakwasza mocz, a tym samym zapobiega infekcjom. Witaminę C można również przyjmować w postaci suplementów, choć w takim przypadku warto skonsultować dawkę i częstotliwość przyjmowania z lekarzem. Przyjęło się uważać, że wielkim sprzymierzeńcem w trakcie leczenia zapalenia pęcherza jest żurawina i sok żurawinowy. Żurawina ma działanie antybakteryjne i zawiera w sobie proantocyjanidyny, które obniżają pH moczu oraz hamują przyleganie bakterii E. coli do nabłonka dróg moczowych, ograniczają ich namnażanie oraz zwiększają ich wydalanie z moczem.

Ugasić pragnienie i zapalenie

Zapalenie pęcherza to bardzo częsta dolegliwość, która decydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, gdyż posiadają one krótszą cewkę moczową. Do jej charakterystycznych objawów należą bóle w podbrzuszu oraz bardzo częste oddawanie małych ilości moczu, któremu towarzyszy pieczenie lub szczypanie cewki moczowej. W przypadku podejrzenia infekcji dróg moczowych – tak jak zresztą w przypadku wszystkich chorób układu moczowego – należy udać się do lekarza, który przypisze nam odpowiednie leki. Leczenie farmakologiczne warto jednak wspomóc spożywaniem napojów o odpowiednich składnikach odżywczych, gdyż pozwoli to nam na szybsze ustąpienie niemiłych objawów.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl