Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Przyjęło się myśleć, że problemy ze wzwodem dotyczą jedynie starszych mężczyzn. Nic bardziej mylnego! Zaburzenia sprawności seksualnej mogą wystąpić u każdego pana, niezależnie od jego wieku. Niestety wielu mężczyzn nie chce rozmawiać o zaburzeniach erekcji, mimo że problemy ze wzwodem odbijają się negatywnie na jakości ich życia. Zacznijmy od tego, że zaburzenia erekcji nie są niczym wstydliwym, bo jak pokazują najnowsze badania, z problemem tym zmaga się obecnie ponad 150 mln mężczyzn na całym świecie! A liczba panów niezdolnych do uzyskania i/lub utrzymania wzwodu niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego będzie jedynie rosnąć. Skąd takie z nie inne prognozy? Przede wszystkim systematycznie wydłuża się średnia długość naszego życia, nie bez znaczenia jest też to, że częściej dotykają nas rozmaite choroby cywilizacyjne (np. cukrzyca). Dlatego problem zaburzeń erekcji nie może być dłużej marginalizowany. Warto na ten temat publicznie rozmawiać, bo niestety według szacunków do lekarza z prośbą o pomoc zgłasza się zaledwie ok. 15% wszystkich cierpiących panów.

Stary człowiek i nie może

Prawdą jest, że to starsi mężczyźni częściej mają problemy ze wzwodem. Na kłopoty z osiągnięciem erekcji uskarża się 6% panów między 40. a 49. rokiem życia, 16% w wieku 50–59 lat, 32% w wieku 60–69 lat i aż 44% mężczyzn po 70. roku życia. W samej tylko Polsce zaburzenia sprawności seksualnej dotyczą około 1,5 miliona mężczyzn po 35 roku życia. I choć częstość zaburzeń erekcji wzrasta wraz z wiekiem, to problemy ze wzwodem dotknąć mogą właściwie każdego mężczyznę.

Skąd biorą się zaburzenia erekcji?

U panów w starszym wieku najczęściej spotykaną przyczyną trudności z uzyskaniem erekcji jest andropauza, cechująca się zmniejszaniem wytwarzania męskiego hormonu – testosteronu. Swoje robi też postępująca miażdżyca, zmniejszająca ukrwienie penisa oraz niekorzystne zmiany organiczne wywołane starzeniem się. Problemy ze zwodem są problemem często występującym u osób leczących się z powodu chorób przewlekłych.

Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn swoje podłoże mają najczęściej w czynnikach psychogennych – stresie, depresji, zaburzeniach emocjonalnych i problemach w relacjach partnerskich. Na funkcjach seksualnych negatywnie odbijają się też leki i inne substancje. Szczególnie szkodliwe jest zwłaszcza nadużywanie alkoholu, stosowanie narkotyków (opiaty, kokaina, marihuana) i palenie papierosów, choć do zaburzeń erekcji może doprowadzić również stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych, hormonalnych, przeciwarytmicznych i przeciwnadciśnieniowych.

Leczenie zaburzeń erekcji

Czasami od odzyskania pełnej sprawności w łóżku wystarczy zmiana szkodliwych nawyków i prowadzenie zdrowszego trybu życia, ale w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez pomocy ze strony specjalisty – zwykle urologa lub seksuologa, choć leczeniem zaburzeń erekcji zajmują się lekarze z różnych dziedzin. Wynika to z faktu, że podstawowym elementem terapii jest walka z chorobami przewlekłymi, które przyczyniają się do powstawania zaburzeń sprawności seksualnej.

Literatura uzupełniająca

  1. What's to know about erectile dysfunction? [Data dostępu: 05.09.2018 r.]
  2. Montague DK, Jarow JP, Broderick GA, Dmochowski RR, Heaton JP, Lue TF, Milbank AJ, Nehra A, Sharlip ID (July 2005). "Chapter 1: The management of erectile dysfunction: an AUA update". J. Urol. 174 (1): 230–39. [Data dostępu: 05.09.2018 r.]

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl