Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Dopóki nie mamy z tym problemu, nie doceniamy tego, jakim błogosławieństwem jest pełne wypróżnienie, pełne oddanie moczu. Kiedy jednak problem z tym się pojawia, najczęściej dyskomfort jest bardzo duży. Ból, dyskomfort fizyczny i psychiczny… Osoby dotknięte tą przypadłością odmawiają sobie normalnego życia. Jakie mogą być przyczyny zatrzymania moczu? Co zrobić w takiej sytuacji?

Kogo dotyka zatrzymanie moczu?

Zatrzymanie moczu może dotknąć każdego. Jednym z czynników może być wiek - wiemy o tym, że im człowiek starszy, tym mniej rzeczy “działa tak, jak powinno”. Niemniej nie dotyka to jedynie babci i dziadków, moi mili. Bardzo często zatrzymanie moczu ma związek z przypadłościami ginekologicznymi - na przykład po operacji. Może się zablokować również podczas ciąży - jeżeli macica naciska na cewkę moczową. Podobnie z osobami, które przyjmują niektóre leki - niektóre antydepresanty czy pochodne morfiny - one także po jakimś czasie mogą zaznać takiego dyskomfortu.

Czym objawia się zatrzymanie moczu?

Część objawów jest dość oczywista i zawarta jest w samej nazwie przypadłości - jeżeli mamy problem z całkowitym opróżnieniem pęcherza, wskazuje to na problemy “tam na dole”. Zatrzymanie moczu ma jednak dwie postaci - ostrą oraz przewlekłą. Przewlekła objawia się tym, że każda nasza wizyta w toalecie zajmuje więcej czasu niż zwykle i mimo naszych najszczerszych chęci i parcia, mamy wrażenie, że pęcherz nie został do końca opróżniony. Sprawia to dyskomfort fizyczny i psychiczny. Ostra postać zatrzymania moczu zaś objawia się tym, że chory nie może oddać moczu niemalże w ogóle. Zazwyczaj jest to sytuacja nagła i niespodziewana, która nie jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Pęcherz wypełnia się coraz bardziej, mimo parcia nie potrafimy go opróżnić, staje się twardy i bolesny. W konsekwencji pojawić się mogą nawet zaburzenia świadomości. W takich sytuacjach stosuje się cewnik, którym odprowadza się nadmiar moczu (więcej o cewnikach w moich wpisach: “Sto pytań o cewnik - rodzaje cewników, trzymanie higieny” oraz "Sto pytań o: cewnik - czy boli, wskazania, powikłania?") lub nakłuwa się pęcherz przez powłoki skórne.

Z moczem nie ma żartów - USG układu moczowego czeka

Nie twierdzę, że po każdym “niepełnym” opróżnieniu pęcherza trzeba się od razu u mnie zjawiać. Niemniej jeśli sytuacja się powtarza, jeżeli czujemy dyskomfort po wizycie w toalecie, ciągle odczuwamy parcie albo mamy uczucie płynu zalegającego w pęcherzu przez dłuższy czas - nie ma co ryzykować. Przez mocz nasz organizm pozbywa się części zbędnych produktów przemiany materii, mówiąc oględniej - tego, czego nie potrzebuje. Nie jest więc zdrowe, żeby wstrzymywać mocz lub nie dopuszczać do pełnego opróżniania. Jest to niebezpieczne. W moim gabinecie wykonuję zabieg taki jak USG układu moczowego. Zatrzymanie moczu to jedna z dolegliwości, przy której zachęcam, by mnie odwiedzić. Nie na kawę - choć oczywiście nie miałbym nic przeciwko - a po to, by się zbadać. Niestety, wiele osób lekceważy objawy zatrzymania moczu, bagatelizując swoje wrażenia tym, że “coś mi się tylko wydaje” albo “mam wrażenie, że trochę zostało, ale nie mam na to czasu”. Na zdrowie zawsze jest czas - tak samo, jak jest czas na życie. Ten czas jest teraz, więc nie możemy tego przegapić.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl