Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Ukończenie leczenia może być zarówno stresujące, jak i ekscytujące. Możesz odczuwać ulgę po zakończeniu leczenia, ale trudno Ci nie martwić się powrotem raka. Jest to całkowicie normalne wśród osób, które miały do czynienia z rakiem prostaty. Nauka życia po raku prostaty nie jest łatwa. Aby oswoić się z nową sytuacją, pomocne mogą być poniższe informacje. Zachowaj ostrożność Nawet po zakończeniu leczenia, będziesz poddany obserwacji medycznej. Bardzo ważne jest, aby chodzić na wszystkie kolejne wizyty. Podczas tych wizyt lekarze specjaliści będą zadawać pytania na temat wszelkich problemów, które mogą wystąpić, i mogą przeprowadzać testy laboratoryjne lub badania obrazowe w celu wykrycia objawów raka lub skutków ubocznych leczenia. Niektóre skutki uboczne leczenia mogą trwać długo lub nawet ujawnić się dopiero po latach od zakończenia leczenia. Wizyty u lekarza to dobry czas na zadawanie pytań i rozmawianie o wszelkich zmianach, problemach lub innych obawach. Wizyty u lekarza i testy Częstotliwość wizyt kontrolnych i testów może zależeć w pewnym stopniu od stadium raka i szansy na jego powrót. Zaleca się wykonywanie testów PSA co około 6 miesięcy przez pierwsze 5 lat po leczeniu, a następnie co najmniej raz w roku. Można również wykonać skanowanie kości lub inne badania obrazowe, w zależności od sytuacji medycznej i objawów. Rak prostaty może nawracać nawet wiele lat po leczeniu, dlatego ważne jest, aby regularnie odwiedzać lekarza i zgłaszać wszelkie nowe objawy (takie jak ból kości lub problemy z oddawaniem moczu).

Czy mogę zmniejszyć ryzyko progresji lub powrotu raka prostaty?

Jeśli miałeś raka prostaty, prawdopodobnie chcesz wiedzieć, czy możesz zrobić pewne rzeczy, które mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania lub nawrotu raka, takie jak ćwiczenia, stosowanie określonego rodzaju diety lub przyjmowanie składników odżywczych w postaci suplementów. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić sam dla siebie Regularna aktywność fizyczna Niektóre badania sugerują, że mężczyźni, którzy regularnie ćwiczą po leczeniu, są mniej narażeni na śmierć z powodu raka prostaty niż Ci, którzy tego nie robią. Nie wiadomo dokładnie, ile aktywności może być potrzebne, ale trzymajmy się wersji, że lepiej cokolwiek niż wcale. Osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi Kilka badań wykazało, że mężczyźni z nadwagą lub otyłością, u których zdiagnozowano raka prostaty, mają gorsze perspektywy. Ale nie jest jeszcze jasne, czy utrata wagi może zmniejszyć to ryzyko. Potrzebne są dalsze badania, aby to wyjaśnić. Rzucenie palenia Niektóre badania sugerują, że u mężczyzn, którzy palą, częściej nawraca rak prostaty i częściej umierają oni z tego powodu niż mężczyźni, którzy nie palą. Potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy rzucenie palenia może pomóc zmniejszyć to ryzyko, chociaż wiadomo, że rzucenie palenia ma szereg innych korzyści zdrowotnych. Odżywianie i suplementy diety Niektóre badania sugerują, że zdrowa dieta, która jest bogata w warzywa i ograniczona w tłuszcze zwierzęce, może być pomocna, ale dla pewności potrzebne są dalsze badania. Wiem jednak, że zdrowa dieta może mieć pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, a korzyści wykraczają poza ryzyko raka prostaty lub innych nowotworów. Jak dotąd nie wykazano, że suplementy diety wyraźnie pomagają obniżyć ryzyko progresji lub powrotu raka prostaty. Jeśli zastanawiasz się nad jakimkolwiek suplementem diety, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pomoże Ci zdecydować, które z nich możesz bezpiecznie stosować, unikając tych, które mogą być szkodliwe.

Jeśli rak powróci...

Mężczyźni, którzy mieli raka prostaty, mogą nadal mieć inne nowotwory. W rzeczywistości osoby, które przeżyły raka prostaty, są bardziej narażone na inne rodzaje raka. Wsparcie emocjonalne Uzyskiwanie wsparcia emocjonalnego w takim momencie jest wręcz niezbędne. Depresja, lęk lub zmartwienie są normalne, gdy rak prostaty jest częścią Twojego życia. Niektórzy mężczyźni są bardziej dotknięci niż inni. Ale każdy może skorzystać z pomocy i wsparcia innych osób, czy to przyjaciół i rodziny, grup religijnych, grup wsparcia czy profesjonalnych psychologów. Seksualność i dobre samopoczucie Leczenie raka prostaty może często wpływać na funkcje seksualne. Uczenie się poczucia komfortu ze swoim ciałem podczas i po leczeniu raka prostaty to osobista podróż, która jest inna dla wszystkich. Informacje i wsparcie mogą pomóc Ci poradzić sobie z tymi zmianami w miarę upływu czasu.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl