Alkohol a choroby prostaty: leczenie przy niezdrowym trybie życia

3 stycznia 2018

Prostata jest gruczołem o niewielkich rozmiarach, ale mimo to potrafi sprawić starszym mężczyznom wiele kłopotów. I choć problemy z prostatą są w pewnym wieku nieuniknione, to coraz więcej badań sugeruje, że duży wpływ na pojawienie się, rozwój i leczenie chorób prostaty miewa ilość spożywanego przez nas alkoholu.

Problemy z prostatą zaczynają się przeważnie w okolicach 50. roku życia, ale na ich pogłębienie wpływać może niezdrowy tryb życia. W końcu nie nie trzeba być wcale lekarzem, żeby przeczuwać, że nadmierne spożywanie alkoholu oddziałuje negatywnie na narządy w naszym organizmie. Tymczasem odpowiednia dieta stanowi bardzo istotny element profilaktyki prostaty: jeżeli jesz sporo warzyw, owoców oraz pijesz duże ilości wody, to ryzyko wystąpienia u Ciebie chorób prostaty jest o wiele mniejsze niż w przypadku mężczyzn, którzy spożywają w nadmiarze alkohol wysokoprocentowy, słodzone napoje gazowane albo kawę. Szczególnie alkohol podrażnia prostatę – do tego stopnia, że spożycie napoju wysokoprocentowego przez osobę z zapaleniem gruczołu krokowego zakończyć się może ostrym zatrzymaniem moczu, wizytą w szpitalu i cewnikowaniem.

Czy alkohol zwiększa szanse wystąpienia raka prostaty?

Odpowiedź nie jest wcale taka prosta i jednoznaczna, bo opinie badaczy są na ten temat dosyć mocno podzielone. Niemniej jeżeli wierzyć artykułowi Alcohol consumption and site-specific cancer risk: a comprehensive dose–response meta-analysis zamieszczonemu 03.02.2015r. w prestiżowym czasopiśmie naukowym „British Journal of Cancer”, korelacja między dużą ilością spożywanego alkoholu a ryzykiem wystąpienia nowotworu prostaty rzeczywiście istnieje, choć jest nie do końca jasna, a ponadto najłatwiej zaobserwować ją wśród pacjentów z Ameryki Północnej. Wyniki te zdaje się potwierdzać badanie Case-control study of lifetime alcohol intake and prostate cancer risk, które w marcu 2013r. zostało opublikowane w „Cancer Causes & Control”. Autorzy ww. publikacji wskazywali w niej, że spożywanie przez całe życie alkoholu znacząco zwiększa szanse zachorowania na nowotwór prostaty (niemniej badacze podkreślali, że taka zależność występuje wyłącznie w przypadku osób, które piją piwo).

Choroby prostaty: leczenie? Lepsza profilaktyka

Leczenie chorób prostaty to jedno, ale lepiej zadbać o odpowiednią profilaktykę. W jadłospisie starszego mężczyzny powinno znaleźć się jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, nie zaszkodzi też ograniczyć jedzenia czerwonego mięsa i tłuszczu; ich miejsce zająć mogą pokarmy zawierające ryby i drób. Wielce wskazany jest też regularny i aktywny ruch na świeżym powietrzu, bo zdaniem naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego ryzyko zgonu z powodu raka gruczołu krokowego wzrasta o 18 proc. z każdym zwiększeniem obwodu w pasie o 10 cm. Utrzymując zatem prawidłową wagę, znacząco zmniejszamy ryzyko rozwoju agresywnego nowotworu i śmierci.

Uwaga: jeśli przejawiamy genetyczne skłonności do łagodnego przerostu prostaty, to niewskazana jest duża aktywność, która powoduje nacisk na ten gruczoł, np. jazda na rowerze.