Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Gruczolak prostaty to pojęcie, które wędruje po mediach, wzbudzając zamęt i strach. Brzmi jak nazwa nowotworu i to jest powodem paniki, którą mężczyźni odczuwają, gdy pojawia się u mnie taka diagnoza. Czym tak naprawdę jest gruczolak prostaty i co oznacza taka diagnoza dla mężczyzny? Czy trzeba go leczyć?

Jak powstaje gruczolak prostaty?

Gruczoł krokowy (czyli prostata lub stercz) zbudowany jest z miąższu, który tworzy ok. 50-60 gruczołów pęcherzykowo-cewkowych (gron). Przez owy miąższ przebiega cewka moczowa oraz przewody wytryskowe. Na prostatę wpływają bardzo mocno męskie hormony płciowe. Wzrost i rozwój tego narządu zależy od testosteronu. Testosteron we krwi występuje w dwóch postaciach: wolnej oraz związanej z globuliną. Wolny testosteron wnika do komórek gruczołowych stercza, gdzie po wystąpieniu syntezy białek następuje rozrost komórek stercza. Rozrost ten następuje między 45. a 50. rokiem życia u mężczyzny i jest zjawiskiem naturalnym. Jeżeli jednak narząd rozrośnie się tak bardzo, że wystąpi przerost - tak zwana hiperplazja gruczołu krokowego - to nic innego jak gruczolak prostaty.

Gruczolak prostaty - objawy

Przerośnięty gruczoł krokowy uciska na cewkę moczową, przez co pacjenci mają kłopoty z oddawaniem moczu, mimo, że zalega on w pęcherzu, rozciągając go i powodując nadciśnienie w obrębie pęcherza. To podwyższenie ciśnienia pozwala na oddanie małej ilości moczu - ale tak szybko, jak tylko trochę spadnie, nie można opróżnić pęcherza moczowego dalej, aż ciśnienie ponownie nie wzrośnie. To błędne koło.

Jak poznać gruczolaka prostaty? Jeżeli:

  • często oddajesz mocz w małych ilościach, a towarzyszy temu ból,
  • czujesz potrzebę wielokrotnego oddawania moczu w nocy,
  • strumień moczu jest mniej intensywny niż zwykle lub wycieka kroplami,
  • nie jesteś w stanie opróżnić pęcherza do końca,
  • spędzasz dużo dłużej w toalecie, próbując oddać mocz,
jest to pora na to, by zgłosić się na badanie. Rzadziej, w przebiegu klinicznym, gruczolaka gruczołu krokowego mogą zdemaskować następujące objawy:
  • krwiomocz,
  • kamica pęcherza moczowego,
  • zakażenie układu moczowego,
  • przerost mięśniówki pęcherza moczowego,
  • kamica nerkowa,
  • popuszczanie moczu,
  • rozstrzeń pęcherza.
Schorzenie to występuje najczęściej u mężczyzn po 50. roku życia.

Czy gruczolak prostaty jest niebezpieczny?

Sam w sobie gruczolak z reguły nie jest złośliwy. Jednak ignorowanie go może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przy dużym i ciągłym ucisku na pęcherz moczowy prowadzącym do kłopotów z jego opróżnianiem, u wielu mężczyzn rozwija się zapalenie pęcherza moczowego, które jest bardzo uciążliwym i bolesnym schorzeniem. Nie jest to jedyne niebezpieczeństwo, jakie czyha na tych, którzy trzymają (z własnej woli lub nie) mocz zbyt długo - poświęciłem temu wpis “Choroba układu moczowego: czym grozi zbyt długie trzymanie moczu?”. To, o czym powinniśmy jeszcze pamiętać to to, że gruczolak daje bardzo podobne objawy do raka gruczołu krokowego (krwiomocz, problemy z oddawaniem moczu, zmniejszenie ilości oddawanego moczu). Sam może również doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu, jeśli nie będzie odpowiednio leczony. Wspominałem o tym we wpisie “Leczenie chorób prostaty: każda sekunda jest na wagę złota!” i wciąż tak twierdzę. Ze zdrowiem nie ma żartów - dla swojego własnego zdrowia i bezpieczeństwa TRZEBA się badać. Mam szczerą nadzieję, że badania układu moczowego przestaną być tabu - a mężczyźni zaczną dbać o swoje zdrowie i życie. Mam nadzieję. Wpis powstał przy wsparciu materiałów ze strony Czytelnia Medyczna.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl