Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Badanie per rectum nie należy do zbyt przyjemnych, ale pod żadnym pozorem nie wolno go unikać; za jego pomocą lekarz jest w stanie zdiagnozować wiele niebezpiecznych chorób w ich wczesnym stadium. Jak przebiega badanie per rectum i w jaki sposób powinniśmy się do niego przygotować? W wielu osobach badanie per rectum budzi uczucie skrępowania i zażenowania. Do tego stopnia, że specjalnie go unikają. I to latami. Niestety taka postawa jest bardzo szkodliwa, bo w przypadku leczenia chorób prostaty każda sekunda jest na wagę złota! Im szybciej uda się wykryć daną chorobę, tym większe mamy szanse na jej skuteczne wyleczenie. Dlatego zapomnijmy o wstydzie! Pamiętajmy, że dla lekarza badanie proktologiczne to po prostu rutynowy sposób na ocenę odbytu, kanału odbytu i odbytnicy oraz narządów sąsiadujących z odbytnicą.

Przebieg badania proktologicznego

Badanie per rectum polega na palpacyjnym badaniu stercza przez odbyt. Samo badanie trwa kilka minut i może odbywać się w pozycji stojącej, leżącej (na boku lub plecach) lub kolankowo-łokciowej (pacjent klęczy na kozetce lekarskiej, podpierając się na przedramionach). Najczęściej stosuje się pozycję lewoboczną Simsa oraz ułożenie kolankowo-łokciowe. Jak wygląda badanie per rectum? Na początku lekarz dokonuje wizualnych oględzin okolicy odbytu pacjenta – dokładnie sprawdza, czy nie występują żadne otarcia, zaczerwienienia, pęknięcia skóry, owrzodzenia czy ślady krwi. Następnie zakłada gumowe rękawiczki, nakłada na swój palec substancję o właściwościach poślizgowych (lignokaina w żelu, wazelina) i przystępuje do badania za pomocą dotyku, wprowadzając palec przez odbyt do odbytnicy. Uwaga: w tym momencie pacjent może odczuć delikatny ból. Nie ma powodów do paniki – ból ten nie musi wcale świadczyć o chorobie. W czasie badania palec dochodzi na głębokość ok. 7-8 centymetrów. Lekarz opuszką wprowadzonego palca zakreśla na każdej głębokości pełny obwód i w ten sposób uzyskuje informację ze wszystkich ścian odbytu i odbytnicy. I to w zasadzie tyle. Ostatnim etapem badania proktologicznego jest analiza wydzielin na rękawiczce pod kątem obecności krwi, śluzu lub ropy. Zaraz po zakończeniu badania per rectum pacjent może wrócić do wszystkich normalnych aktywności życiowych.

Przygotowanie do badania per rectum

Do badania proktologicznego nie trzeba się wcześniej specjalnie przygotowywać, choć przed poddaniem mu się należy poinformować lekarza o ewentualnych reakcjach alergicznych, szczególnie na lateks lub środki znieczulające. Per rectum nie wymaga wcześniejszego wykonywania innych badań. * Nie bójmy się badania per rectum! To nieocenione narzędzie diagnostyczne w ginekologii, urologii oraz proktologii. Pamiętajmy, że badanie proktologiczne jest szybkie, przeważnie bezbolesne i zwyczajnie bardzo pomocne przy wyborze odpowiedniego sposobu leczenia. Warto je wykonywać m.in. w przypadku krwawienia z odbytu, jego swędzenia albo przy zmianie charakteru i częstotliwości wypróżnień.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl