Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Gruczoł krokowy, określany potocznie prostatą, stanowi część układu rozrodczego każdego mężczyzny. Niestety wśród pacjentów krąży wiele szkodliwych mitów o funkcjonowaniu tego narządu. Jakie błędne informacje na temat leczenia chorób prostaty są najczęściej powtarzane? Jeżeli wierzyć badaniom agencji Brass Research & Development, zaledwie 46,8 proc. mężczyzn po czterdziestym roku życia posiada wiedzę o lokalizacji prostaty i jej roli w organizmie. Brak powszechnej świadomości na temat gruczołu krokowego to bardzo zła informacja, bo im mniej wiemy o danym narządzie, tym więcej szkodliwych mitów narasta wokół jego funkcjonowania, diagnozowania czy leczenia. Niektóre nieprawdziwe informacje o chorobach prostaty sprawiają wręcz, że pacjenci rezygnują z badań profilaktycznych, a przecież przy leczeniu chorób prostaty każda sekunda jest na wagę złota! Jakie krążące na temat prostaty mity najczęściej wprowadzają pacjentów w błąd?

MIT: Tylko starsi mężczyźni chorują na prostatę

Prostata powiększa się wraz z wiekiem, więc im starszy mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on cierpiał na jej przerost lub nowotwór. I choć najbardziej zagrożeni są starsi panowie, to problemy z gruczołem krokowym mogą wystąpić u każdego dorosłego mężczyzny! Zwłaszcza, że średnia wieku mężczyzn z chorą prostatą dramatycznie się obniża – dziś do gabinetów lekarskich coraz częściej zaglądają panowie po czterdziestce.

MIT: Zbyt częste współżycie może doprowadzić do chorób prostaty

Kiedyś wierzono, że duża aktywność seksualna prowadzi do zwiększenia ryzyka raka prostaty. Obecnie niektóre badania sugerują raczej odwrotną zależność: im więcej ejakulacji, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. Temat ten jest jednak dosyć świeży, dlatego większość lekarzy na chwilę obecną przychyla się po prostu do zdania, że nie istnieje żaden związek pomiędzy występowaniem chorób prostaty a częstością stosunków seksualnych.

MIT: Operacyjne leczenie chorób prostaty musi prowadzić do impotencji

Przy łagodnym przeroście prostaty oraz zapaleniu gruczołu krokowego najczęściej stosuje się leczenie farmaceutyczne, ale czasami to za mało. Zwykle w przypadku prostaty o objętości powyżej 100 ml konieczne jest wykonanie otwartego zabiegu operacyjnego. Lekarze usuwają problem bez uszkodzenia odpowiadających za wzwód pęczków naczyniowo-nerwowych, ale mimo to po operacji prawie u 40 proc. mężczyzn występują zaburzenia erekcji o podłożu psychologicznym.

MIT: Rak prostaty nie jest dziedziczny

Czynniki genetyczne mają ogromne znaczenie w etiologii raka prostaty. Udowodniono bowiem większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka prostaty u osób, które posiadają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaną chorobą. Ciekawy jest jednak fakt, że zdaniem niektórych badaczy ryzyko zachorowania na nowotwór jest wyższe u braci niż u synów mężczyzn z rakiem prostaty.

MIT: Badanie per rectum jest zbędne

Badanie palcem przez odbytnicę bywa krępujące, ale niestety jest konieczne. Nie istnieje bowiem żadna prostsza i mniej inwazyjna metoda, która pozwoliłaby lekarzowi ocenić wielkość stercza, jego konsystencję i budowę.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl