Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Rak prostaty jest drugim najczęściej występującym nowotworem u polskich mężczyzn, ale wielu panów nadal praktycznie nic o nim nie wie! A przecież już Sun Zi w „Sztuce Wojny” podkreślał, że kluczem do odniesienia zwycięstwa nad wrogiem jest dokładne poznanie swojego przeciwnika. Dlatego poniżej przedstawiam 5 mało znanych faktów o nowotworze gruczołu krokowego.

1. Rozrośnięty gruczoł krokowy może ważyć nawet dwa kilogramy

Zdrowa prostata waży mniej więcej do 20 g i ma 4 cm średnicy. Nie dziwi zatem, że w literaturze medycznej każdą prostatę, która przekroczyła pół kilograma, określa się mianem olbrzymiej. Generalnie niewielki odsetek gruczołów krokowych waży więcej niż 700 g, ale zdarzają się wyjątki – rekordzista z 1997 roku osiągnął wagę ponad dwóch kilogramów! Ważył dokładnie 2410 g i miał aż 24 cm średnicy.

2. Rasa wpływa na ryzyko wystąpienia raka prostaty

Badania pokazują, że rasa jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia nowotworu gruczołu krokowego. Częstsze zachorowania obserwuje się wśród Afroamerykanów i mężczyzn pochodzenia skandynawskiego, najmniejsze szanse na zachorowanie na raka prostaty mają natomiast przedstawiciele rasy kaukaskiej i Azjaci. Co ciekawe, udowodniono, że jeżeli mieszkaniec Japonii przeprowadzi się do Stanów Zjednoczonych, to jego ryzyko rozwoju raka prostaty zdecydowanie wzrośnie. Wynika to z faktu, że na postęp tej choroby mają w dużej mierze wpływ czynniki zewnętrzne (dieta, styl życia).

3. Wielu staruszków miało go i nawet o tym nie wiedziało

Szacuje się, że nawet 80% zmarłych z przyczyn naturalnych osiemdziesięciolatków cierpiało na utajonego raka prostaty; umarli, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że chorują na ten rodzaj nowotworu. Rak gruczołu krokowego rośnie bowiem „w całkowitej ciszy” – nawet przez kilkanaście lat może nie dawać żadnych widocznych objawów. Tak było na przykład w przypadku pewnego osiemdziesięciodwuletniego mężczyzny – pierwszym objawem był u niego od razu masywny krwiomocz ze znacznym odwodnieniem, z cechami wstrząsu hipowolemicznego. Konieczne okazało się przeprowadzenie transfuzji (pacjent na szczęście przeżył).

4. Przedstawiciele niektórych zawodów chorują częściej

Według niektórych badań profesja jest jednym z czynników wpływających na częstotliwość występowania raka prostaty. Najbardziej narażeni są mężczyźni, którzy pracują w przemyśle gumowym; już w 1982r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem zaliczyła przemysł gumowy do technologii rakotwórczych dla ludzi.

5. Nadużywanie alkoholu w młodości może sprzyjać rakowi prostaty

Zdaniem doktor Emmy Allott z Queen's University w Belfaście nastolatkowie nadużywający alkoholu mają większe szanse, żeby w dorosłym życiu zachorować na nowotwór gruczołu krokowego. Przeprowadzona przez nią wśród 650 pacjentów szpitala w Durham ankieta wykazała, że mężczyźni, którzy w wieku od 15 do 19 lat spożywali przynajmniej siedem napojów alkoholowych tygodniowo, mają ponad trzykrotnie większe szanse na raka prostaty. Doktor Allott zaznacza jednak, że póki co jest za wcześnie na wyciąganie daleko idących wniosków. Po pierwsze badania dotyczyły dość wąskiej grupy mężczyzn, a po drugie opierały się na pamięci pacjentów, a ta, jak doskonale wiadomo, bywa zawodna. Poza tym alkohol mógł być tylko jednym z wielu czynników ryzyka (nastolatkowie nadużywający alkoholu bardzo często palą również papierosy). Chcesz wiedzieć więcej o gruczole krokowym? Przeczytaj też mój wcześniejszy wpis o mitach związanych z leczeniem prostaty.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl