Poniedziałek - Piątek 09:00 - 18:00
Sobota - Niedziela - ZAMKNIĘTE
61 865 22 62
Numer telefonu
ul. Bogusławskiego 6
60-214 Poznań
Zapisz się na badanie
placeholder pic

Kolejne ogólnopolskie kampanie uświadamiające zdają się nie przynosić zadowalających rezultatów – wielu pacjentów nadal bowiem bagatelizuje kwestię badań profilaktycznych. Tymczasem wczesne wykrycie choroby to klucz do jej skutecznego wyleczenia! Szczególnie złą sławą wśród mężczyzn cieszą się badania prostaty, mimo że regularnie przeprowadzane mogą uratować im życie. Strach, lęk, wstyd, niepokój, zakłopotanie – to właśnie te uczucia najczęściej towarzyszą problemom związanym z prostatą. Choroby gruczołu krokowego to dla wielu mężczyzn nadal temat tabu. Irracjonalne przerażenie budzi zwłaszcza perspektywa prostego badania per rectum (tj. palcem przez odbytnicę), choć to standardowa, trwająca zaledwie kilka minut procedura medyczna. Naprawdę nie ma się czego bać. Tym bardziej, że badanie to pozwala wykryć aż 70 procent przypadków raka prostaty. Pod żadnym pozorem nie czekajmy z wizytą u lekarza do momentu, gdy odczuwalny przez nas ból będzie nie do zniesienia! Niestety, jeżeli wierzyć wynikom raportu przygotowanego w ramach Programu badawczo-edukacyjnego dotyczącego profilaktyki i wiedzy na temat nie-neurologicznego zespołu objawów ze strony dolnych dróg moczowych i pęcherza nadreaktywnego, zdecydowana większość badanych (43%) udaje się do specjalisty dopiero po pojawieniu się dokuczliwych objawów. A wtedy bywa już często za późno.

Komu grozi nowotwór prostaty?

Regularne badania prostaty bywają nieco wstydliwe i krępujące, ale nie powinno się ich unikać. Przynajmniej raz w roku badać powinni się mężczyźni powyżej 50. roku życia – w ich przypadku rak prostaty stanowi bowiem drugą, zaraz po raku płuca, najczęstszą przyczynę zgonów wśród chorób nowotworowych. Nowotwór prostaty diagnozuje się co roku u około 12 tys. polskich mężczyzn, a umiera z tego powodu 4–4,5 tys. z nich (dane z Krajowego Rejestru Nowotworów). Szczególnie narażeni są mężczyźni, których bracia i ojcowie w przeszłości chorowali na ten typ raka.

Jakie są objawy raka prostaty?

Regularne badania prostaty są niezwykle ważne, bo nowotwór gruczołu krokowego przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo. Ponadto początkowe objawy mogą sugerować łagodny rozrost stercza. To wszystko w połączeniu z faktem, że wielu mężczyzn miesiącami odwleka wizytę u lekarza sprawia, że nowotwór prostaty jest w Polsce diagnozowany w późnych stadiach; mniej więcej jedna czwarta mężczyzn ma zaawansowanego raka prostaty już w momencie rozpoznania. Niestety przekłada się to na jego słabą wyleczalność – w naszym kraju jest ona niższa niż w Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach w Europie.

Do najczęstszych objawów raka prostaty należą:

  • częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy
  • "słaby" lub przerywany strumień moczu
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza
W zaawansowanym etapie choroby pojawić się mogą również bóle w okolicy podbrzusza i krocza, krwiomocz, nietrzymanie moczu, zaburzenia wzwodu czy bolesny wytrysk. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie któryś z powyższych objawów, koniecznie udaj się jak najszybciej do lekarza! Lepiej przemóc swoje obawy i wstyd niż doprowadzić do sytuacji zagrożenia życia.

Kontakt

Specjalista urolog Dr Adam Michalski


61 865 22 62
ul. Bogusławskiego 6, 60-214 Poznań

Godziny otwarcia

Pracujemy w godzinach:

poniedziałek - piątek

sobota - niedziela

9:00 - 18:00

zamknięte

Adam Michalski - ZnanyLekarz.pl